Ο Παύλος Δερμιτζάκης δεν χρησιμοποίησε τους Λουσιάνο Γκαλέτι, Μάικλ Όγιος και Θανάση Παπάζογλου, αλλά οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο πρώτο 10λεπτό. Στη συνέχεια, όμως, η απόδοσή τους έπεσε και στο 27' δέχθηκαν το γκολ από τον Μπέντζαμιν φαν ντεν Μπρουκ.

Η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν ασθενής (σουτ του Κάρλος Μιλιάζες) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0.

Στο 2ο ημίχρονο οι προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές, με συνέπεια να χαλάσει ο όποιος ρυθμός είχε δημιουργηθεί. Ο ΟΦΗ δεν βελτίωσε την εικόνα του και το μοναδικό αξιοσημείωτο ήταν η επάνοδος στην αγωνιστική δράση του Αλέξανδρου Περογαμβράκη.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Φερνάντεζ, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Κουρδάκης (27΄ λ.τ. Ζβαστίγια), Δαμιανάκης (80’ Φαζός), Βερόν, Μπανούσης (46’ Ικένγκ), Ροβίθης (80’ Κανούλας), Νιμανί (63’ Βιτώρος), Λαμπρόπουλος (55’ Τριποτσέρης), Κουτσιανικούλης (46’ Περογαμβράκης)