Τελευταία φορά που ο Σωτήρης Νίνης έπαιξε στο Ελληνικό πρωτάθλημα ήταν στις 20/5/12 σε αγώνα Παναθηναϊκός- ΑΕΚ 1-0.

Τελευταίο επίσημο παιχνίδι του με την Πάρμα στις 28/4/13. Τότε αγωνίστηκε 20 λεπτά στην αναμέτρηση Πάρμα – Λάτσιο 0-0.

Από εκεί και πέρα με την εθνική Ελλάδας έπαιξε και πρόσφατα ως αλλαγή στην φιλική αναμέτρηση Αυστρία – Ελλάδα 0-2, παιχνίδι που έγινε 14 Αυγούστου.

Ο ΝΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Όπως αναφέρεται και στο αφιέρωμα της ΠΑΕ, ο Νίνης στο πρωτάθλημα έκανε ντεμπούτο στις 7/1/2007. Δεν ήταν ούτε 17 ετών.

Ο Βίκτορ Μουνιόθ ήταν εκείνος που τον έβαλε πρώτη φορά σε αγώνα του Παναθηναϊκού. Σε εκείνο το μισό της σεζόν 2006-2007 πρόλαβε να παίξει σε 21 ματς (16 βασικός!) έχοντας απολογισμό τρία γκολ και τρεις ασίστ.

Η επόμενη περίοδος ήταν κακή λόγω προβλημάτων τραυματισμού. Ο Νίνης έπαιξε μόλις σε εννιά αγώνες του Παναθηναϊκού, από τους οποίους μόλις τρεις ως βασικός.

Την σεζόν 2008-2009 ανέβασε τις συμμετοχές του σε 27, από τις οποίες 15 βασικός. Τότε είχε δώσει εφτά ασίστ.

Η επόμενη χρονιά 2009-2010 ήταν και η καλύτερή του. Πέρα από το νταμπλ που πανηγύρισε με τον Παναθηναϊκό, ο ίδιος με προπονητές τους Νιόπλια και Τεν Κάτε
Συμπλήρωσε 42 συμμετοχές, από τις οποίες οι 22 ως βασικός. Τότε είχε έξι γκολ και έξι ασίστ.

Την επόμενη περίοδο 2010-2011 έπαιξε σε 30 ματς του Παναθηναϊκού. Στα 25 ήταν βασικός. Σημείωσε τέσσερα γκολ και είχε δύο ασίστ.

Την τελευταία του προπέρσινη περίοδο στο Ελληνικό πρωτάθλημα στο οποίο έχει συμπληρώσει 104 παιχνίδια αν και μόλις 23 ετών, είχε 14 συμμετοχές από τις οποίες οι εννιά ως βασικός. Τότε σημείωσε δύο γκολ και είχε μία ασίστ.

Ο ΝΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
Πέρυσι στην Ιταλία και στην Πάρμα ο Έλληνας διεθνής έπαιξε σε 15 παιχνίδια. 14 στο πρωτάθλημα και ένα στο κύπελλο. Από αυτά σε πέντε ήταν βασικός και στα άλλα δέκα πέρασε ως αλλαγή. Οι παρουσίες του ήταν μοιρασμένες σε όλη την σεζόν και μέσα από αυτές είχε δύο ασίστ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σάντος τον είχε σχεδόν πάντα στις επιλογές του, αφού και πέρυσι στην μέτρια πορεία του με την Πάρμα έπαιξε σε πέντε ματς της εθνικής. Θυμίζουμε ότι σκόραρε στον αγώνα Ελλάδα – Λιθουανία 2-0 που έγινε πέρυσι τον Σεπτέμβριο.

Ο Σωτήρης Νίνης είναι και τώρα στις επιλογές του Σάντος για τους αγώνες με Λιχτενστάιν και Λετονία.

Πηγή: paok24.com