Ο Ολυμπιακός συνηθίζει να κάνει ανατροπές στην Πόλη και αυτό έκανε και απέναντι στην Μπεσίκτας στον τελικό του Rixos Cup. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στη νίκη με καλάθι του Ματ Λοτζέσκι τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα άστοχος στην επίθεση. Η άμυνα λειτουργούσε καλά, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις μέσω της άμυνας του. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 4-2 στο 5' με τους Τούρκους, όμως, να έχουν πάει στο δικό τους ρυθμό το ματς. Με αργό τέμπο και πολύ δυνατές άμυνες η ομάδα του Καντεμίρ κατάφερε να προηγηθεί με 13-12 στην πρώτη περίοδο.

Η τουρκική ομάδα πέρασε μπροστά με 29-19 στο 16' με συνεχόμενες βολές έπειτα από τεχνικές ποινές που δέχτηκαν οι Γιώργος Μπαρτζώκας και Έισι Λο οι οποίοι ήταν έξαλλοι με τις αποφάσεις των διαιτητών. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τη συγκέντρωση τους στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και μείωσαν σε 33-30 με επιμέρους 11-4.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η τουρκική ομάδα και προηγήθηκε ακόμη και με +15 (47-32) στο 26' με επιμέρους 14-2. Η άμυνα των Πειραιωτών βελτιίωθηκε στη συνέχεια, ο Ματ Λοτζέσκι έδωσε λύσεις στην επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός με δικό του επιμέρους 14-4 μείωσε σε 51-46 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 57-51 υπέρ της Μπεσίκτας.

Ο Στράτος Περπέρογλου με συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μείωσε για τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (57-56) στο 31'. Ο Κρις Λόφτον, όμως, συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και έτσι η τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα (62-58 στο 34'). Ο Πρίντεζης έδωσε βοήθειες στην επίθεση στον Περπέρογλου και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 66-65 μετά το αρχικό 7-8, έπειτα δηλαδή από περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Λόφτον, όμως, βρήκε και πάλι ρυθμό και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 77-74, 22'' πριν τη λήξη του τελικού του Rixos Cup. Ο Σλούκας είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στην επόμενη επίθεση, αλλά ο Έλληνας πλέι μέικερ πέτυχε καλάθι, κέρδισε φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή και έτσι έγινε το 77-76 στο 39:50'', ο Άιβερσον είχε 1/2 βολές και ο Σίμονς με καλάθι στη λήξη έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (78-78).
Εκεί η τουρκική ομάδα και πάλι με τον Λόφτον πήρε την κατάσταση στα χέρια της, πέρασε μπροστά με 86-85, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι με καλάθι 4'' πριν τη λήξη του έξτρα πενταλέπτου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 87-86.

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-30, 57-51, 78-78, 86-87