Τα τελευταία αποτελέσματα και των δύο είχαν φέρει τις Λάτσιο και Νάπολι με την πλάτη στον τοίχο οπότε για αμφότερες δεν υπήρχε τίποτα άλλο πλην της νίκης στο «Ολίμπικο». Οι Λατσιάλι έδειξαν να το καταλαβαίνουν πιο εύκολα αυτό, υπό την έννοια πως μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και ήταν αυτοί που πρόλαβαν να απειλήσουν τρεις φορές (με Καντρέβα, Ερνάνες και Κονκό) στο πρώτο 20λεπτο. Η Νάπολι ήταν... ήρεμη σε αυτό το διάστημα, όπως ήρεμος ήταν και ο Ιγκουαΐν εδώ κι ένα μήνα. Στο 24', όμως, υπενθύμισε την παρουσία του κάνοντας τέλεια κίνηση για να κόψει στα δύο την άμυνα των γηπεδούχων και αφού άντεξε με τον Σιανί πλάσαρε όμορφα τον Μαρκέτι για το 0-1.

Το γκολ κόντρα στο πώς πήγαινε το ματς, πάντως, οι Παρτενοπέι όχι απλά δεν το αξιοποίησαν αλλά το «ακύρωσαν» αμέσως καθώς στη σέντρα του Καντρέβα λίγα δευτερόλεπτα μετά, η άμυνα μπερδεύτηκε και ο Μπεχράμι με αυτογκόλ έκανε το 1-1. Γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να συνεχίσουν από εκεί που τους... διέκοψε ο Ιγκουαΐν. Πίεση συνεχώς, κλεψίματα μπάλας, κατοχή και γενικά πιο πειστική συμπεριφορά από την ομάδα του Μπενίτεθ.

Η οποία ομάδα του Μπενίτεθ, στο δεύτερο ημίχρονο αποφάσισε να δείξει ότι δεν έχει βγει ήδη νοκ-άουτ από τη μάχη του τίτλου και πήρε το τρίποντο που ήταν απαραίτητο. Αφού στο 47' η μπάλα έφυγε λίγο άουτ στο σουτ του Ερνάνες, στο 50' ο Πάντεφ από κοντά γύρισε και πλάσαρε για το 1-2, στην 300ή του εμφάνιση στη Serie A, προτιμώντας να «αφιερώσει» τον πανηγυρισμό του στους οπαδούς της Λάτσιο...

Για το επόμενο 15λεπτο η ομάδα του Πέτκοβιτς ήταν χαμένη στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας εύκολα λάθη και όταν έδειξε να συνέρχεται κάπως, έχοντας δύο φάσεις με τους Λούλιτς και Ράντου, ήρθε το τελειωτικό χτύπημα από τους Ναπολιτάνους, με το πλασέ του Ιγκουαΐν που πήρε ωραία την μπάλα μπροστά μετά την πάσα του Πάντεφ.

Ο Πέτκοβιτς έψαχνε λύση από τον πάγκο και έριξε στον αγώνα τους Μπαλντέ και Ονάζι, ο πρώτος στο 88' με... τρελή προσπάθεια έκανε το 2-3 δίνοντας ξανά μια ελπίδα στην ομάδα του αλλά άμεσα, στο 91', με δύο μπαλιές ο Καγιεχόν βγήκε τετ α τετ και τελείωσε τον αγώνα (2-4).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (30/11)
Πάρμα-Μπολόνια 1-1 (23' Κασάνο-10' Κονέ)
Τζένοα-Τορίνο 1-1 (69' Μπιοντίνι-7' Ελ Καντουρί)
Κυριακή (1/12)
Κατάνια-Μίλαν 1-3 (13' Κάστρο-20' Μοντολίβο, 63' Μπαλοτέλι, 81' Κακά)
Αταλάντα-Ρόμα 1-1 (51' Μπρίβιο-90' Στρούτμαν)
Κάλιαρι-Σασουόλο 2-2 (73' Νενέ, 87' Σάου-14' Μαρτζοράτι, 20' Τζάτζα)
Κιέβο-Λιβόρνο 3-0 (36' Ριγκόνι, 56' Τερό, 79' Παλόσκι)
Ιντερ-Σαμπντόρια 1-1 (18' Γκουαρίν-89' Ρενάν)
Γιουβέντους-Ουντινέζε 1-0 (91' Γιορέντε)
Δευτέρα (2/12)
Φιορεντίνα-Βερόνα 4-3 (5',14' Μπόρχα Βαλέρο, 43' Βάργκας, 54' πεν. Ρόσι-6' Ρομούλο, 13' Ιτούρμπε, 72' Ζορζίνιο)
Λάτσιο-Νάπολι 2-4 (25' αυτ. Μπεχράμι, 88' Μπαλντέ-24',72' Ιγκουαΐν, 50' Πάντεφ, 91' Καγιεχόν)