Οι Ρωμαίοι όντας καλύτεροι στα πρώτα λεπτά, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 13' με κοντινή προβολή του Ντέστρο, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με κεφαλιά του Ζαπάτα από το... μισό μέτρο στο 29' έφεραν το ματς στο 1-1.

Με την έναρξη ωστόσο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γκάμπριελ που είχε περάσει κάτω από τα γκολπόστ του Αμπιάτι, έκανε ένα «χαζό» πέναλτι στον Ζερβίνιο και έδωσε την ευκαιρία στην Ρόμα να κάνει το 1-2 με τον Στρούτμαν.

Και εκεί που όλοι πίστευαν ότι η Μίλαν... τελείωσε, οι «ροσονέρι» αντέδρασαν, βγήκαν μπροστά και κατάφεραν στο 77' με σουτ του Μουντάρι από κοντά να κάνουν το 2-2. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες μετά το 90'!

Με την ισοπαλία αυτή η Ρόμα έφτασε τους 38 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, ενώ η Μίλαν έχει 19 και είναι στην 10η θέση.

Μίλαν (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Αμπιάτι (46' Γκάμπριελ), Ντε Σίλιο, Ζαπάτα, Μπονέρα, Εμάνουελσον (89' Τζακάρντο), Ντε Γιονγκ, Μουντάρι, Πόλι (66' Μάτρι), Μοντολίβο, Κακά, Μπαλοτέλι.

Ρόμα (Ρούντι Γκαρσία): Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Καστάν (45' Μπουρντίσο), Μπενάτια, Ντοντό, Μπράντλεϊ, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Ζερβίνιο, Λιάγιτς (81' Φλορέντσι), Ντέστρο (64' Τότι).

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (14/12)
Κατάνια-Βερόνα 0-0

Κυριακή (15/12)
Κιέβο-Σαμπντόρια 0-1 (16' Εντερ)
Φιορεντίνα-Μπολόνια 3-0 (13' Ιλισιτς, 29' Μπόρχα Βαλέρο, 64' Ρόσι)
Τζένοα-Αταλάντα 1-1 (72' Μπερτολάτσι-94' Ντε Λούκα)
Λάτσιο-Λιβόρνο 2-0 (19',26' Κλόζε)
Πάρμα-Κάλιαρι 0-0
Ουντινέζε-Τορίνο 0-2 (48' Φάρνερουντ, 75' Ιμόμπιλε)
Γιουβέντους-Σασουόλο 4-0 (15',45',68' Τέβες, 28' Πελούζο)
Νάπολι-Ιντερ 4-2 (9' Ιγκουαΐν, 39' Μέρτενς, 42' Τζεμαϊλί, 81' Καγιεχόν-35' Καμπιάσο, 45' Ναγκατόμο)