Facebook Pixel Έκανε σεφτέ η Ζαλγκίρις
| 2014-02-13 23:00:00

Έκανε σεφτέ η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις μετέτρεψε σε μονόλογο το παιχνίδι με την Παρτίζαν Βελιγραδίου κερδίζοντας με 89-77 και παίρνοντας την πρώτη νίκη της στο ΤΟΡ 16 έπειτα από πέντε αποτυχημένες προσπάθειες.

Με την έδρα να της δίνει ώθηση και τον Μαρτίνας Πότσιους να το μετουσιώνει σε καλάθια η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα (17-13 στο 5'). Για τους Σέρβους ο... συνήθης ύποπτος Μπογκντάνοβιτς ανέλαβε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ (20-16 στο 6'). Τα πράγματα έγιναν καλύτερα για τους Λιθουανούς όταν στήριξαν επιθετικά την προσπάθεια κι οι Ντίμσα, Γιανκούνας και Ντέντμον με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε διψήφια επίπεδα έπειτα από ένα σερί 9-0 (29-16 στο 10').

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπογκντάνοβιτς με 4 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, με ένα κλέψιμο και μία ασίστ βοήθησε την Παρτίζαν να τρέξει ένα σερί 6-0 μειώνοντας σε 29-22 (στο 11') κάτι που ανάγκασε τον Στομπέργκας να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με καλάθι και πάλι του Σέρβου γκαρντ επέστρεψαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, ενώ σε συνδυασμό με τις δύο βολές του Λοβέρν ο αγώνας πήρε εκ νέου φωτιά (29-26 στο 12'). Βλέποντας τα... δύσκολα να είναι προ των πυλών Γιαφτόκας, Ντέντμον και Πότσιους ανέλαβαν να δώσουν απαντήσεις (36-28 στο 15'). Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα κι οι διαμαρτυρίες του Βουγιόσεβιτς δεν βοήθησαν ιδιαίτερα, καθώς δέχτηκε τεχνική ποινή δίνοντας την ευκαιρία και πάλι στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (45-32 στο 17'). Η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την δεύτερη ευκαιρία που πήρε κι έτσι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 58-41 έπειτα από τρίποντο του Πότσιους.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με την Ζαλγκίρις να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και να το τιμωρεί με τη διαφορά να αγγίζει για πρώτη φορά τους 20 πόντους (62-41 στο 21'). Μούσλι και Λοβέρν με 6 συνεχόμενους πόντους προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 62-47 (στο 23'), όμως αυτό που έλειπε από τους Σέρβους ήταν η διάρκεια και η αποτελεσματικότητα στην άμυνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 77-59.

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς είχαν συμβιβαστεί με την μοίρα τους, ενώ την ίδια ώρα η Ζαλγκίρις δεν έδειχνε καμία διάθεση για.... αυτοκτονίες. Το μόνο που έγινε ήταν οι Λιθουανοί να αφήσουν το πόδι από το γκάζι και να δώσουν την ευκαιρία στο τέλος του αγώνα η Παρτίζαν να μειώσει στο τελικό 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 58-41, 77-59, 89-77

Ζαλγκίρις: Τσιζάουσκας, Γκουντάιτις, Πότσιους 18 (3τρ, 4ρ, 7 ασ), Λιπκεβίτσιους 6 (1τρ), Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 12 (5ρ, 4ασ), Γιαβτόκας 14, Γιασικεβίτσιους, Μιλάκνις, Κούπσας, Ντίμσα 12 (2τρ), Ντέντμον 23 (5τρ, 5ρ, 6ασ).

Παρτιζάν: Τέπιτς 2, Λοβέρν 14 (7ρ), Νταλό 2, Μιλουτίνοβ 10, Μπογκντάνοβιτς 24 (2τρ, 4κλ, 5ασ), Γκάγκιτς 5, Μούσλι 9, Άντριτς 7 (4ρ), Μπεζμπράντιτσα 4.