Τα Τρίκαλα μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφεραν να εξασφαλίσουν νωρίς διψήφια διαφορά. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ 26-14. Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, αλλά κάτι τέτοιο έμοιαζε ιδιαίτερα δύσκολο.

Εως το τέλος της τρίτης περιόδου το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν έως τους επτά πόντους και τίποτα περισσότερο. Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στα Τρίκαλα, τα οποία εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και στους 23 πόντους και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη με συνοπτικές διαδικασίες.

Κορυφαίος παίκτης του παρκέ ήταν ο Κρις Εβανς που έκανε νταμπλ νταμπλ με 25 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ και ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε τα Τρίκαλα στη νίκη. Στην... αντίπερα όχθη ο Κέντι Γκάμπριελ σκόραρε δέκα πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-28, 57-45, 75-63