Facebook Pixel Πήρε ξανά το πάνω χέρι!
Life
| 2011-05-04 19:05:00

Πήρε ξανά το πάνω χέρι!

Ο Άρης επικράτησε 62-51 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά και έστειλε τη σειρά των πλέι οφ σε τρίτο παιχνίδι!

Αν και το Μαρούσι έκανε ιδανικό ξεκίνημα (προηγήθηκε 8-0), οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη συγκέντρωσης στους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ισοφάρισε σε 8-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μάχη των ριμπάουντ και χάρη στην ευστοχία του Χαραλαμπίδη από τις βολές έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν τον βομβαρδισμό των τριπόντων και το ημίχρονο έκλεισε με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται 31-22.

Η άμυνα του Άρη στην επανάληψη, καθώς και οι επιθετικές του λύσεις έπαιξαν καταλυτικό ρόλο και εν τέλει οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 62-51 στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 22-31, 33-47, 51-62