Μετά από ένα ματς θρίλερ, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο κατάμεστο ΣΕΦ, μείωσε την σειρά σε 2-1 και την Τετάρτη πάει… φουλ για την ισοφάριση. Οι Πειραιώτες με τον Ντάνστον να είναι ο κορυφαίος του αγώνα με 21 πόντους, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του ματς για 30 λεπτά, στην τελευταία περίοδο όμως τα… έχασαν και τελικά έμειναν όρθιοι με δύο μεγάλα τρίποντα των Σπανούλη (17 π.) και Πρίντεζη!

Αυτό ήταν σωστό, άμυνα από το 1ο λεπτό

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο παρκέ και με την βοήθεια του κόσμου του από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Με τον Ντάνστον να δίνει τον ρυθμό στην επίθεση με επιθετικά ριμπάουντ και εντυπωσιακά καρφώματα, αλλά και με εξαιρετική (και επιτέλους) σκληρή άμυνα, μπόρεσε να βγάλει εκτός ματς την Ρεάλ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν αρχικά 18-13 και στην συνέχεια 18-15, με τους Μαδριλένους να μην μπορούν να διοργανώσουν ούτε μία σωστή επίθεση. Ο Μπουρούσης ήταν εκτός ματς με άστοχα τρίποντα και ο Ρούντι καλά μπλοκαρισμένος. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-15.

Παρέμεινε αφεντικό…

Επιστρέφοντας στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ προσπάθησε με εύκολους πόντους να «ροκανίσει» διαφορά, όμως ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 μπόρεσε να ξεφύγει 32-19, ενώ ο Λοτζέσκι με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα ξεσήκωσε το ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες στην συνέχεια ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του ματς, προηγήθηκαν 36-25 και 38-27 και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-38, με τον Ρούντι να ευστοχεί σε επίθεση για τους Μαδριλένους και τον Σπανούλη να χάνει την μπάλα στο φινάλε. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο εκπληκτικός Ντάνστον με 14.

Η αντεπίθεση και η τεχνική ποινή

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την αντεπίθεσή της, μείωσε με μακρινά σουτ σε 45-41 και 49-47, όμως με το τρίποντο του Πέτγουεϊ και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Ρούντι Φερνάντεθ για διαμαρτυρία, ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος και μπροστά στο σκορ 56-49. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ντάνστον, ο οποίος… σκόρπισε σε συνεχόμενες φάσεις τον κάκιστο απόψε Μπουρούση και κατάφερε να βάλει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 63-53. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 65-58.

Θρίλερ με νικητή τον Βασιλιά!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός τα έκανε… όλα στραβά. Παρότι ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο του Πέτγουεϊ που έκανε το σκορ 68-60, στην συνέχεια έκανε αμέτρητα λάθη και έμεινε χωρίς σκορ για πέντε λεπτά! Οι Μαδριλένοι μπόρεσαν και επέστρεψαν στο ματς, μείωσαν σε 68-67, όμως ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε… ανέσα στους Πειραιώτες για το 71-67. Αυτό όμως δεν αρκούσε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος συνέχισε να είναι άστοχος και τελικά βρέθηκε στο 39'16 να χάνει με 73-74! Το τρίποντο όμως του Πρίντεζη, οι εύστοχες βολές του Σλούκα και η αστοχία των Ισπανών, οδήγησαν τον πρωταθλητή Ευρώπης στη νίκη με 78-76, την σειρά στο 2-1 και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-38, 65-58, 78-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (2), Ντάνστον 21 (9ριμπ.), Σπανούλης 17 (1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 5, Κόλλινς 2, Σίμμονς 4, Πρίντεζης 5 (1), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 11 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 18 (3), Ρέγες 13, Μίροτιτς 5 (1), Ροντρίγκεθ 19 (1), Κάρολ, Ντάρντεν 5 (1), Γιουλ 16 (3), Μπουρούσης, Σλότερ, Μεϊρί.