Facebook Pixel Θα κάνουν καλά Χριστούγεννα στο Ρέθυμνο
| 2015-12-24 19:02:00

Θα κάνουν καλά Χριστούγεννα στο Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο επέστρεψε στα ροζ φύλλα, επικρατώντας εύκολα της Κηφισιάς με 74-61 στο “Μελίνα Μερκούρη”

Οι Κρητικοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι από την αρχή ως το τέλος και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν με αξιώσεις το θετικό αποτέλεσμα, ως το τέλος.

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες καίγονται για τους βαθμούς της νίκης, η αναμέτρηση ξεκίνησε με σκληρές άμυνες και λιγότερη ελευθερία στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-2 στα πρώτα 3′ της αναμέτρησης. Το επιθετικό μομέντουμ της ομάδας των “βασιλιάδων” συνεχίστηκε και με καλάθι και φάουλ από τον Σχίζα έγινε το 11-2. Η απάντηση από τους Κηφησιώτες ήρθε μετά από 5 ολόκληρα λεπτά και συγκεκριμένα από τον Αντρέα Γλυνιαδάκη που έκανε το 13-4 στο 3:42 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Ελ Αμίν μείωσε για την Κηφισιά με το πρώτο τρίποντο της ομάδας του και έκανε το 16-9. Η τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου ήταν για την ομάδα του Ρεθύμνου, με τον Χάροου να ευστοχεί σε σουτ από την γραμμή του φάουλ μπροστά στον Γκίκα και να κάνει το 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ύστερα από ένα “κρεσέντο” άστοχων προσπαθειών και από τις δύο ομάδες, σκόραρε ο Χρυσικόπουλος στο 7:32 και έκανε το 22-15 και αμέσως μετά ήρθε και το τρίποντο του Στίγκερς, για να ξαναβάλει την Κηφισιά στο παιχνίδι και να κάνει το σκορ 22-18. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι με χαμηλό σχήμα κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, έχοντας εκτός τους Γλυνιαδάκη και Κασελάκη, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου απάντησε άμεσα και πήρε ξανά διαφορά στο σκορ (28-20) 4:00 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με την είσοδο και των δύο όμως το ματς ξανά ήρθε στα ίσα του, με τους Γλυνιαδάκη και Κασελάκη να μειώνουν στο 30-27 στο 1:32 της δεύτερης περιόδου. Το 34-28 έμελλε να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι άμυνες και των δύο ομάδων έγιναν ακόμα δυνατότερες και κάτω από τα καλάθια αλλά και στην περιφέρεια. Το «πρέπει» της νίκης και για τις δύο ομάδες, φαινόταν ξεκάθαρα από τις λανθασμένες επιθετικές ενέργειες εκατέρωθεν.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στον πόντο με τον Χογκ που έκανε το 36-35 στο 6:40΄ της γ΄ περιόδου. Η απάντηση όμως από τον Χάρη Γιαννόπουλο ήταν άμεση και με εύστοχο μπάσιμο στον αιφνιδιασμό έκανε το (38-35). Οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Χάροου έφεραν την διαφορά στους 7 πόντους 5:00΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μετά το ταιμ άουτ που πήραν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν λύση αμυντικά και ο Χάρης Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το (48-35). Οι Ρεθυμνιώτες με ένα σερί 14-0 έκαναν ένα δυνατό ξέσπασμα στο τέλος της γ΄ περιόδου και έκαναν το (50-35). Και ενώ ο Κασελάκης προσπαθούσε να απαντήσει επιθετικά και να μειώσει ο Μάντεν με τρίποντο στα 22΄΄ έκανε το (55-41). Ο Κλούφ με 2/2 εύστοχες βολές έκανε το (57-41) που ήταν και το σκορ της γ΄ περιόδου.

Πριν την έναρξη της δ΄ περιόδου, ο διαιτητής Σχοινάς απέβαλλε τον team manager Σάββα Νικητάκη των φιλοξενούμενων δημιουργώντας μια αναστάτωση στο πάγκο της Κηφισιάς.

Η τελευταία περίοδος είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι γηπεδούχοι είχα περιορίσει τα επιθετικά όπλα της Κηφισιάς και η διαφορά πόντων μεταξύ των δυο ομάδων κυμαινόταν από 13 έως 16 πόντους. Στα εναπομείναντα 5:00΄ της αναμέτρησης και ενώ το σκορ ήταν (63-50) ο προπονητής της ομάδας των Βορείων Προαστίων πίεσε σε όλο το γήπεδο και προσπάθησε να ρισκάρει και ενώ ο Στίγκερ είχε μείνει εκτός αγώνα έχοντας 5 φάουλ. Το τρίποντο του Κλούφ στα 3:03΄του αγώνα έκανε το 68-50 και έτσι έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν οι παίκτες της Κηφισιάς. Ο Μάντεν στο τέλος με 2/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό (74-61).

Διαιτητές: Σχινάς – Μητσόπουλος – Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61.