Facebook Pixel Νικήτρια στο θρίλερ η Γαλατασαράι!
| 2016-12-16 21:56:00

Νικήτρια στο θρίλερ η Γαλατασαράι!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Τούρκοι επικράτησαν της Αρμάνι Μιλάνο και ισοφάρισαν το ρεκόρ της πρωταθλήτριας Ιταλίας (4-8) στην Ευρωλίγκα.

Έχοντας καθοριστικούς τους Μίτσοβ και Τάιους, η Γαλατασαράι επικράτησε 83-80 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Στο 4-8 ανέβηκε η ομάδα του Εργκίν Ατάμαν, η οποία έφτασε το ρεκόρ των πρωταθλητών Ιταλίας.

Οι Ιταλοί επέστρεψαν στο παιχνίδι μετά από μεγάλες διαφορές, ωστόσο η “τσιμ μπόμ” ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Σέρβος άσσος ήταν και ο κορυφαίος του παρκέ, έχοντας 23 πόντους, ενώ οι Μπλέικ Σίλμπ και Άλεξ Τάιους πρόσθεσαν από 17 και 14 αντίστοιχα. Από τους ηττημένους 18 πόντους είχε ο Ρακίμ Σάντερς.

Με τον Μπλέικ Σίλπ να συνδέεται νωρίς με το καλάθι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-6 στο 5′. Η Αρμάνι, με ένα μικρό 4-0 έφερε το ματς στο πόντο (11-10), ωστόσο με τον Βλάντιμιρ Μίτσοβ να αναλαμβάνει δράση στο σκοράρισμα, η Γαλατάσαραι προηγήθηκε 21-15 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σέρβος φόργουορντ και ο Αμερικάνος γκαρντ συνέχισαν να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με πόντους και η “τσιμ μπόμ” προηγήθηκε με 31-21 στο 15′. Οι Σάντερς και ΜαΚλίν έφεραν την ιταλική ομάδα στο -3 (33-3), με τη Γαλατά όμως, να απαντάει με 10-2 σερί και να προηγείται 43-32 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο Μίτσοβ έδωσε αέρα 16 (48-32) πόντων στους Τούρκους, ωστόσο οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα, ευστοχώντας από τα 6,75 μείωσαν σε 58-55 στο 28′. Με καλάθι του Χίκμαν το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 62-59, υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταία και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Με τρίποντο του Σίμον, η Αρμάνι ισοφάρισε σε 77-77, ενώ με νέα τρίποντη “βόμβα” από τον Κροάτη γκαρντ πέρασε μπροστά με 79-80.

Ο Τάιους έβαλε εκ νέου μπροστά την “τσιμ μπόμ”, με τον Βλάντιρ Μίτσοβ να κλειδώνει τη νίκη με 2Χ2 βολές, έπειτα από άστοχο σουτ του Σάντερς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 62-59, 83-80

ΠΗΓΗ: ebasket.gr