Facebook Pixel Πρώτη ήττα για τον Άρη!
| 2016-11-15 22:29:00

Πρώτη ήττα για τον Άρη!

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με -19 πόντους, προσπάθησε να γυρίσει το ματς με τη Νίμπουρκ όμως οι Τσέχοι επικράτησαν με 87-79.

Ο Άρης ταξίδεψε στη Τσεχία με στόχο να διευρύνει το νικηφόρο σερί του στο Basketball Champions League ωστόσο η Νίμπουρκ επιβλήθηκε των «κίτρινων» και υποχρέωσε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωσης. Κι αν στο ματς με τον Κόροιβο ο Άρης γύρισε από το -21 (60-39, 23'24"), σήμερα δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του -19 (41-22, 13'59"), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σίμτσακ, Κάμινγκς.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με βασικούς τους Μαρμπλ, Ξανθόπουλο, Τζένκινς, Μπάκνερ και Ντραγκίσεβιτς απέναντι στους Τσέχους ενώ προηγήθηκε 2-8 (2'22"), πριν ακολουθήσει το... ξέσπασμα της Νίμπουρκ! Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 18-2 και ο Άλεν έστειλε τη διαφορά στο +10 (20-10, 5'32") υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Νίμπουρκ βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ ενώ ο Πάμπρλα έκανε το 30-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Σε αυτό το διάστημα ο Γιάνκοβιτς προσπάθησε να κρατήσει όρθιο τον Άρη αναλαμβάνοντας επιθετικές πρωτοβουλίες ωστόσο η κακή άμυνα των «κίτρινων» επέτρεψε στους Τσέχους να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Το καλάθι του Σαντ-Ρόος έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19) κάνοντας το 41-22 στο 13'59" για τη Νίμπουρκ κόντρα στον Άρη που προσπάθησε να βρει λύσεις με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο 27άχρονος φόργουορντ πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 43-31 ενώ οι Τσέχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-34. Ο Άρης προσπάθησε να βρει λύσεις με το περιφερειακό σουτ (5/9 τρίπ.), ωστόσο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 6/21 δίποντα (28.5%) και είχε μόλις 5 ασίστ αντί 14 της Νίμπουρκ.  Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ, μειώνοντας σε 49-45 με τον Ντραγκίσεβιτς ωστόσο ο Σαντ-Ρόος έστειλε τη διαφορά στο +13 (68-55).

Ο Σίμτσακ και ο Κάμινγκς έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να κρατήσουν όρθιο τον Άρη στο τελευταίο δεκάλεπτο (77-72, 36'24") ωστόσο οι Τσέχοι άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη νίκη.

Πηγή: gazzetta.gr