Facebook Pixel Τώρα που… θύμωσε η ΤΣΣΚΑ, κρυφτείτε!
| 2017-01-19 22:05:00

Τώρα που… θύμωσε η ΤΣΣΚΑ, κρυφτείτε!

Με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Νάντο Ντε Κολό (26π,5ασ,4ρ.,3κλ), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Μπάμπεργκ με 85-64 , για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς παραμένουν στην κορυφή με ρεκόρ 14-4, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 7-11.

Πέρα του Γάλλου άσσου, 13 πόντους είχε ο Κάιλ Χάινς, ενώ 10 ο Βιτάλι Φριτζόν.  Από την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι, ο Ντάνιελ Τάις είχε 16 πόντους, ενώ ο Νικολό Μέλι 15.

Ο Νίκος Ζήσης έμεινε απόντος, έχοντας 1 κλέψιμο και ισάριθμο λάθος σε 6:34″.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 3-7, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 9-0 και να προπορεύονται με 12-7 στο 5′. Η Μπάμπεργκ, παίρνοντας σκορ από τους Μέλι και Στρέλνιεκς βρέθηκε εκ νέου σε θέση οδηγού (12-13), με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε στο +6(21+15), με τον Τάις να διαμορφώνει το 21-17 της πρώτης περιόδου. “Αγριεμένη” μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η “ομάδα του στρατού”, η οποία με τους Ντε Κολό και Φριτζόν να δίνουν σκορ βρέθηκε στο +12(36-24) στο 7′.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας, οι οποίοι έβρισκαν σκορ από τον Μέλι έριξαν τη διάφορα στους 9(40-31) αριθμό, ωστόσο οι Χάινς και Ντε Κολό έστειλαν την ΤΣΣΚΑ στο +13(44-31).

Με τρίποντο του Ιταλού φόργουορντ σε “νεκρό” χρόνο γράφτηκε το 44-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχιζαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με τους Χάινς και Ντε Κολό προηγήθηκαν 55-37, ενώ με τρίποντο του Τζάκσον η διαφορά έφτασε στους 21(58-37) στο 25′. Με τρίποντα από τους Ντε Κολό και Φριτζόν, η διαφορά έφτασε στους 24(64-40), ενώ με καλάθι του Γάλλου γκαρντ, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 69-48.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη περίοδος, καθώς οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι πέταξαν “λευκή” πετσέτα. Παρόλο που τα πάντα είχαν κριθεί, το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη δεν κατέβασε ρυθμούς και με καλάθι του Χάινς έστειλε τη διαφορά εκ νέου στους 24(81-57) στο 25‘. Με βολές ο Κουλάγκιν έγραψε το 85-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-33, 69-48, 85-64

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 26(1), Κουλάγκιν 3(1), Όγκουστιν 5(1), Φριτζόν(1), Τζάκσον 9(3), Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 2, Κουλάγκιν 2, Χριάπα 5(1), Κουρμπάνοφ 10(1), Χάινς 13

Μπάμπεργκ (Αντρέα Τρινκέρι): Κοζέρ 4, Μέλι 15(1), Ζήσης, Στάιγκερ 6(2), Τάις 16(1), Λο 8, Στρέλνιεκς 5(1), Βερεμένκο 2, Μίλερ 8(2), ΜακΝίλ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς,

Πηγή: ebasket.gr