| 2014-08-25 15:28:00

Τα καλύτερα της πρεμιέρας!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος μνημονεύει ό,τι ξεχώρισε από την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος!

*** Κάποια πράγματα που μου έμειναν από την πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος;

*** Οι κανονιές με το αριστερό πόδι του Κασάμι και του Βεργώνη της Βέροιας. Έξω από την περιοχή και τα δύο γκολ.

*** Το έξοχο γκολ στο Καραϊσκάκη του Σκουρτάϊ της Νίκης, καλύτερο προσωπικό της αγωνιστικής.

*** Η εμφάνιση του Φακούντο στο ντεμπούτο του στην Τούμπα, με επιστέγμασμα το γκολ της ισοφάρισης. Αλλά κι η βλακεία του αμέσως μετά, που του κόστισε την αποβολή.

*** Οι πέντε ασίστ (!!!) του Λεοζίνιο για λογαριασμό της Καλλονής.

*** Η ευκαιρία της αγωνιστικής, που έχασε ο Γιάκος του ΠΑΣ κόντρα στον Αστέρα, σε ένα παιχνίδι όπου ο Τσάβες με τον Κοροβέση το γύρισαν μέσα σε 10-15 λεπτά, ακυρώνοντας το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής, με κεφαλιά, του Μπαράλες.

*** Τα παιχνίδια της μπάλας για τον Κώτσιο. Μέσα σε λίγα λεπτά στο ΟΑΚΑ πήγε να γίνει ο μοιραίος του Λεβαδειακού, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα πόδια του μέσα στην περιοχή του και τελικά έγινε ο ήρωας της ομάδας του σκοράροντας αμέσως μετά κατά του ΠΑΟ.

*** Η περίτεχνη εκτέλεση του πέναλτι από τον Πράνιτς στο ίδιο παιχνίδι, στο οποίο ο Κονέ κι ο Βούκσεβιτς εντυπωσίασαν με την ομάδα της Λιβαδειάς.

*** Η ατυχία του σκόρερ του ΠΑΟ Μπεργκ να υποστεί ένα τραυματισμό σε φάση από το πουθενά.

*** Η απόδοση του νεοφερμένου Καϊκούτ της Κέρκυρας στη νίκη επί του Πανθρακικού.

*** Οι επεμβάσεις του Κυριακίδη της Ξάνθης σε σουτ του Μπεν και του Ρομπέρτο σε κεφαλιά του Γιιαννιστάσνη-οι καλύτερες του Σαββατοκύριακου

*** Η παρουσία του Κείτά, όσο έπαιξε με την Καλλονή στην Τούμπα. Η καλύτερη αλλαγή!

*** Το έξοχο γκολ μίας άλλης μεταγραφής, του Ντουμίτρου, κερασάκι στην τούρτα του καλύτερου αγώνα, Βέροια-Ξάνθη 3-2. Στο ίδιο ματς ο Καλτσάς των γηπεδούχων έδωσε ρεσιτάλ.

*** Το δοκάρι-οβίδα του Ναπολεόνι στο Περιστέρι. Στο ίδιο ματς είχε δοκάρι κι ο συμπαίκτης του Τάτος, με πέναλτι!

*** Τέλος, το καλύτερο ντεμπούτο αφενός μεν του Παπάζογλου, αφετέρου δε του Πετρόπουλου, σε Ατρόμητο κι ΟΦΗ αντίστοιχα. Κι οι δύο σημείωσαν τα μοναδικά γκολ των ομάδων τους, συνεχίζοντας, αλλού πλέον, την περσινή τους καλή σεζόν. Ειδικά του Πετρόπουλου ήταν το πιο κρίσιμο γκολ της πρεμιέρας, καθότι στο 92’.

*** Γενικά ήταν νομίζω μία καλή αρχή στο πρωτάθλημα, με παιχνίδια που σχεδόν όλα παίχτηκαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μακάρι να το πάνε έτσι οι ομάδες ως το τέλος…

Πηγή: sport-fm.gr