Facebook Pixel Έπαθε ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟ... έμαθε!
| 2014-10-20 18:44:00

Έπαθε ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟ... έμαθε!

Το χτεσινό "πάθημα" του Ολυμπιακού στην Κηφισιά, έγινε μάθημα για τον Παναθηναϊκό, που-αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο 10λεπτο- επικράτησε τελικά εύκολα του Κολοσσού με 61-81 στο "Βενετόκλειο"

Σλότερ, Διαμαντίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Μπατίστα ήταν η αρχική 5άδα του Παναθηναϊκού, με τους γηπεδούχους να έχουν 3/3 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 3/4, εξ ου και το 10-11 στο 5λεπτο, με τον Μπούλιαν να έχει 7π. και ο Μήτσος 6. Με νέο τρίποντο του Φώτση έγινε το 10-16, με το πράσινο σερί να είναι στο 8-0, αλλά τελικά το δεκάλεπτο έληξε 17-17, με εκ νέου τρίποντο του Μπούλιαν στην εκπνοή.

Με τον Γιάνκβοτς να φτάνει στους 9π. στο 14` το σκορ έγινε 22-28, με τον νεαρό να κλέβει την μπάλα και με διπλή προσπάθεια να σκοράρει. Σε δυο λεπτά, η διαφορά με καλάθι του Γκιστ είχε πάει στους 15 (25-40), με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα σερί 10-0. Πλέον οι πράσινοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς, με το επιμέρους σκορ να είναι 11-30 στο 2ο δεκάλεπτο και το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 30-48 και τους Γιάνκοβιτς (9) και Διαμαντίδη (7) να είναι οι πρώτοι σκόρερ του τριφυλλιού.