Facebook Pixel Είχε... ψυχή η Λίβερπουλ και Μάτα η Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2015-03-22 18:28:00

Είχε... ψυχή η Λίβερπουλ και Μάτα η Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Με δύο υπέροχα γκολ του Μάτα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε στο «Άνφιλντ» με 2-1 και πήρε προβάδισμα για τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ. Μείωσαν με Στάριτζ οι «κόκκινοι», αποβλήθηκε σε 45 δευτερόλεπτα ο Τζέραρντ.

Με τον Μάτα να σκοράρει δύο φορές, πρώτα στο 14' με ωραίο πλασέ και μετά στο 59' με γυριστό, η Γιουνάιτεντ νίκησε 1-2, αφού η Λίβερπουλ μείωσε με τον Στάριτζ στο 69', όμως παίζοντας με 10 παίκτες από το 45' ήταν δύσκολο να το γυρίσει...

Με τη νίκη αυτή οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν τους 59 βαθμούς και έμειναν στην 4η θέση, ενώ η Λίβερπουλ έχει 54.

«Μίλησε» ο Μάτα!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικές στο ντέρμπι, όμως νωρίς – νωρίς είχαμε γκολ, με αποτέλεσμα το ματς να... πάρει φωτιά. Στο 14ο λεπτό και πριν δούμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ερέρα με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Μάτα και αυτός με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-1. Το γκολ «πάγωσε» τους παίκτες της Λίβερπουλ, με αποτέλεσμα και στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι να ελέγχουν άνετα τον ρυθμό του ματς. Μετά το μισάωρο πάντως η ομάδα του Λιμανιού συνήλθε, άρχισε να πιέζει και στο 31' έφτασε και κοντά στην ισοφάριση. Ο Στάριτζ γύρισε ωραία στον Λαλάνα, αυτός αμαρκάριστος έπιασε το σουτ, όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, καθώς παρά την πίεση της Λίβερπουλ, δεν είδαμε τίποτα καλό.

Κόκκινη ρεκόρ... από Τζέραρντ και γκολάρα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για την Λίβερπουλ, καθώς ο Τζέραρντ πέρασε στην θέση του Λαλάνα, όμως ο αρχηγός των «κόκκινων» έπαιξε μόλις για 45 δευτερόλεπτα, καθώς πάτησε τον Ερέρα και είδε αμέσως την κόκκινη κάρτα! Η εξέλιξη αυτή επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι στα επόμενα λεπτά... ψάχνονταν, με αποτέλεσμα στο 59' η Γιουνάιτεντ να κάνει το 0-2. Ο Ντι Μαρία «έσκαψε» ωραία μέσα στην περιοχή στον Μάτα και αυτός με ένα απίστευτο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Ξανά ντέρμπι και χαμένο πέναλτι στο 90'

Μετά το γκολ πάντως του Μάτα η Λίβερπουλ δεν τα παράτησε και παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες, έβγαλε ψυχή και πίεσε για να γυρίσει στο ματς. Στο 69' μάλιστα μείωσε σε 2-1 με πολύ όμορφο γκολ του Στάριτζ, από σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής. Έτσι λοιπόν στο τελευταίο εικοσάλεπτο είδαμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, αλλά όχι γκολ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις η Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία και για τρίτο γκολ, όταν Τσαν τζάρτζαρε τον Μπλιντ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, όμως ο Μινιολέ απέκρουσε την εκτέλεση του Ρούνεϊ και το 1-2 ήταν το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (27' Μπονί, 40' Φερνάντο, 77' Νταβίντ Σίλβα)

Άστον Βίλα - Σουόνσι 0-1 (87' Γκομίς)

Νιούκαστλ - Άρσεναλ 1-2 (48' Μουσά Σισοκό / 24' και 28' Ζιρού)

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 2-0 (37' Λονγκ, 58' αυτ. Σάκελ)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (14' Ντιούφ / 41' πέν. Μάρεϊ, 45'+2 Ζαά)

Τότεναμ - Λέστερ 4-3 (6', 13' και πέν. Κέιν, 85' αυτ. Σλουπ / 38' Βέιρντι, 50' Μόργκαν, 93' Νάτζεντ)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-0 (88' Ντιαφρά Σακό)