Facebook Pixel Νέος περίπατος Ρεάλ με Μπασκόνια
| 2024-04-26 00:03:00

Νέος περίπατος Ρεάλ με Μπασκόνια - Ένα βήμα πριν το F4 η Βασίλισσα (Hls)

Μια νίκη μακριά από την πρόκρισή της στο Final Four του Βερολίνου είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε εκ νέου με 101-90 της Μπασκόνια κάνοντας το 2-0 στη σειρά των play off, με τους Βάσκους να αντέχουν για ένα μόλις ημίχρονο και τη Βασίλισσα να έχει σε τεράστιο βράδυ τον Φακούντο Καμπάτσο που σημείωσε 24 πόντους, ενώ μοίρασε με 7 ασίστ, ενώ Γιαμπουσέλε και Ταβάρες πρόσθεσαν 16 και 10 αντίστοιχα.

Euroleague: Με... κατοστάρα η Ρεάλ Μαδρίτης έγραψε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, απέναντι στην Μπασκόνια και είναι μία νίκη μακριά από το «sweep». Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 101-90 των Βάσκων στο Game 2, πριν αποχαιρετήσουν το «Wizink Center» και παραταχθούν στη Βιτόρια για να ολοκληρώσουν την αποστολή τους και να πάρουν το «εισιτήριο» για το φάιναλ φορ του Βερολίνου.

Μετρώντας 14/29 τρίποντα, 24 ασίστ, ελέγχοντας την... εναέρια κυκλοφορία (36 έναντι 27 ριμπάουντ) και αρνούμενοι να πάρουν το... πόδι από το γκάζι στην επίθεση, οι Μαδριλένοι πήραν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, εξασφάλισαν στην τρίτη περίοδο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξαν πίσω...

Πολυτιμός παίκτης των νικητών ο Φακούντο Καμπάτσο με 24 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ντεκ 10, Πουαριέ 10, Ταβάρες 10, Γιαμπουσέλε 16, Γιουλ 13 και Καμπάτσο 24).

Από τους Βάσκους, που παρατάχθηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Τσίμα Μονέκε, προσπάθησε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 20 πόντους. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έμεινε στο παρκέ για 14 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-40, 74-63, 101-90

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κούπα στη Λεωφόρο χωρίς Ρέτσο και blooper ο Ολυμπιακός - Σίλβα για "Ντέλια"