Facebook Pixel To σήκωσε κι αυτό!
| 2016-06-08 23:06:00

To σήκωσε κι αυτό!

Μετά την κατάκτηση της Euroleague, η ΤΣΣΚΑ πανηύρισε σήμερα και τον τίτλο στη VTB League, καθώς νίκησε με 74-81 την Ούνικς Καζάν, κάνοντας έτσι το 3-1 στη σειρά των τελικών

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα, αφού προηγήθηκαν με 26-42 στο φινάλε του ημιχρόνου. Η Ούνικς, όμως, έκανε την ύστατη προσπάθεια επιστροφής και με τρία τρίποντα του Μιλάκνις και ένα του Πονκρασόφ μείωσε σε 72-75 ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ έμειναν ψύχραιμοι με μπροστάρη τον Ντε Κολό και έφτασαν στη νίκη που τούς έδωσε την κούπα.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 11 πόντους για τους νικητές, ενώ 10 πρόσθεσε ο Κάιλ Χάινς. Ο Ντε Κολό ήταν άστοχος (3/16), αλλά πέτυχε το καθοριστικό καλάθι για το 72-77 και τις κρίσιμες βολές, τελειώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους.

Από πλευράς Ούνικς, εξαιρετικός ήταν ο Μιλάκνις με 23 πόντους και 7/11 τρίποντα, ενώ μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Κώστας Καϊμακόγλου (0π., 6ριμπ., 1ασ., σε 21').