Facebook Pixel Ο ΠΑΟΚ πήρε το... ατελείωτο ντέρμπι!
Άλλα Σπορ
| 2016-01-24 00:10:00

Ο ΠΑΟΚ πήρε το... ατελείωτο ντέρμπι!

Μετά από τρεις ώρες, τέσσερις διακοπές αρκετών λεπτών και εκκένωση του γηπέδου ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την Μίκρα επικράτωντας με 3-1 σετ του Άρη για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με περιπετειώδη και επεισοδιακό τρόπο στην έδρα του Άρη στη Μίκρα στο παραδοασιακό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής. Ο δικέφαλος επικράτησε 3-1 σετ και ξέφυγε 6 βαθμούς από τον Παμβοχαϊκό που βρίσκεται στην 5η θέση κι έτσι απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την είσοδο του στην 4αδα.

Οι Τσεπέδα, Τακουρίδης και Γκεοργκίεφ έκαναν τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Προηγήθηκε 16-13 στο 2ο σετ αλλά οι οπαδοί του πέταξαν νερά και αντικείμενα με αποτέλεσμα ο Σωτήρης Δεληκωστίδης να διακόψει τον αγώνα για 20 λεπτά.
Εκκενώθηκε η κερκίδα πίσω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και ο αγώνας άρχισε και πάλι με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν και τη διαφορά στο σκορ. Ο Άρης γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα που τον κράτησε στους 12 βαθμούς ένα βαθμό μπροστά από την Παναχαϊκή.
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου