sportdog dog

Toυ έκλεισε το σπίτι!

19.05.2016 - 20:23

Τρομερή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό και νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 83-81, έσπασε την έδρα με το... καλημέρα. Σε φοβερή μέρα Καλάθης, Παππάς, Γκιστ και Φελντέιν, δεν έφταναν Λοτζέσκι - Πρίντεζης.

«Break» από το πρώτο παιχνίδι είχαμε στην σειρά των μεγάλων τελικών της Α1, καθώς ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, πέρασε με 83-81 από το ΣΕΦ, κόντρα σε έναν Ολυμπιακό που άργησε πάρα πολύ να… ξυπνήσει και όταν το έκανε, δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα.

Οι Πράσινοι είχαν σε τρομερή μέρα τον Καλάθη με 16 πόντους, τον Φελντέιν με 15, τον Φώτση με 13, αλλά και τους Γκιστ, Παππά και Διαμαντίδη. Για τον Ολυμπιακό 21 πόντους είχε ο Λοτζέσκι, 17 ο Πρίντεζης και 15 ο Σπανούλης.

Επόμενη συνάντηση την Κυριακή στις 19.30 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Φοβερό ξεκίνημα ο ΠΑΟ, συγκλονιστικός ο Πρίντεζης!

Το ματς ξεκίνησε διαψεύδοντας όλα τα προγνωστικά, καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης παρά τον χαμό του πατέρα του σήμερα το πρωί, μπήκε φορτσάτος, ενώ και ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα «έτρεξε» το σκορ. Ο Ολυμπιακός τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην σκληρή άμυνα των Πρασίνων και παρότι προηγήθηκε 4-2, βρέθηκε να χάνει 4-11, έχοντας δεχθεί τρία καρφώματα (Χάντερ – Χαραλαμπόπουλος) και ένα τρίποντο του Καλάθη. Ο Ομογενής γκαρντ ήταν από τους κορυφαίους του Τριφυλλιού, όντας εξαιρετικός στην άμυνα πάνω στον Σπανούλη, αλλά και στο οργανωτικό παιχνίδι. Οι Ερυθρόλευκοι σκοράροντας αποκλειστικά με τον «Πρίντ», ήταν δύσκολο να μείνουν κοντά στο σκορ, ενώ ακόμα και όταν ήρθε το πρώτο τρίποντο από τον Λοτζέσκι, ακολούθησε διπλή απάντηση από Φώτση – Φελντέιν για το 13-23! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο  15-24, με τον Πρίντεζη να έχει 10 πόντους και τον Καλάθη να έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά.

Επιστροφή Ολυμπιακού με σερί, απάντηση με Παππά

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εξίσου εντυπωσιακά για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Πράσινοι με σκόρερ τον Φελντέιν και δημιουργό τον Διαμαντίδη, προηγήθηκαν 17-29 και 19-31! Στο σημείο αυτό όμως, ο Σφαιρόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ, έβαλε τις φωνές στους παίκτες του και έδωσε οδηγίες για… σκυλίσια άμυνα. Οι Πειραιώτες από εκείνο το σημείο και μετά άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, δυσκόλεψαν απίστευτα τους Πράσινους στο κατέβασμα της μπάλας και με ένα φοβερό σερί, 9-0 σε 1.10’’ (Δύο τρίποντα από Παπαπέτρου – Σπανούλη και τρεις βολές του αρχηγού), όχι απλά γύρισαν, αλλά μείωσαν σε 30-35 και φώναξαν παρών! Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τον Χαραλαμπόπουλο να πάρει ανάσα (30-35), όμως οι Πειραιώτες είχαν πάρει… φόρα και με τους Σπανούλη – Πρίντεζη ισοφάρισαν για το 37-37 στο 17’’. Ο Πεδουλάκης, έχοντας εκτός του Καλάθη και Διαμαντίδη, έδωσε την… μπαγκέτα στον Παππά και παρά το ρίσκο, δικαιώθηκε. Ο νεαρός γκαρντ με 8 πόντους (ένα τρίποντο, δύο δίποντα) κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό, ενώ με τρίποντο του Φελντέιν στην λήξη του ημιχρόνου, γράφτηκε το 41-47!

Μπροστά ο Ολυμπιακός!

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να αντιδράσει. Βέβαια, το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Πειραιώτες, καθώς νωρίς – νωρίς συμπλήρωσε τρία φάουλ ο Πρίντεζης και έκατσε στον πάγκο, όμως με τρίποντο του Χάκετ και κάρφωμα του Λοτζέσκι, το σκορ έγινε 47-50 στο 23’! Οι Ερυθρόλευκοι είχαν πλέον το μομέντουμ και παρότι ο Παναθηναϊκός έκανε το 50-55 με τρίποντο του Φελντέιντ, οι Ερυθρόλευκοι στο 25’ προσπέρασαν για το 56-55! Ο Φώτσης με τρίποντο απάντησε, όμως ο Ολυμπιακός με έξι πόντους από Μιλουτίνοφ – Παπαπέτρου, πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, 62-58! Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-61…

Απίστευτο φινάλε, πράσινο break

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο είδαμε ένα απίστευτο ματς, με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ και στις δύο πλευρές του παρκέ.  Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο, με τις δύο ομάδες να είναι στο 67-67 και στην συνέχεια στο 72-72 μετά από τρίποντα των Πρίντεζη και Καλάθη. Ακολούθως ο Λοτζέσκι έκανε το 74-72, όμως ο Διαμαντίδης με τρίποντο και ο Φώτσης με δίποντο έγραψαν το 74-77 και έδωσαν… αέρα νίκης στο Τριφύλλι, , 02:29” πριν από τη λήξη.

Λίγα δευτερόλεπτα προτού μπούμε στο τελευταίο λεπτό, ο Σπανούλης απέτυχε να ισοφαρίσει (αστόχησε από την περιφέρεια), ωστόσο, ο Χάντερ μείωσε (76-77) στην επόμενη φάση από το “ζωγραφιστό”. Ο Παναθηναϊκός, όμως, με μεγάλο τρίποντο του Φώτση, πήρε πολύτιμη “ανάσα”, καθότι προηγήθηκε 76-80 στα 38” πριν από το φινάλε. Ο Λοτζέσκι “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στο -1 (79-80) στα 20” πριν από το τέλος.

Ο Παππάς -εν συνεχεία- επέδειξε ολύμπια ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 79-82. Ο Σπανούλης τον… μιμήθηκε και, κατά συνέπεια, το ματς ήταν και πάλι στον πόντο (81-81, 39:49″). Ο πρώτος τελικός, όπως γίνεται αντιληπτό, ήταν στην κόψη του… “ξυραφιού”. Ο Διαμαντίδης είχε 1/2, ωστόσο, ο ο Ολυμπιακός δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση (πιέσθηκε και κλείστηκε ο Παπανικολάου), με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να κάνουν το “μπρέικ”.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Σχινάς – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ 3, Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3), Παπανικολάου 4, Ουόρικ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης, Φώτσης 13 (3/3), Ραντούλιτσα 4, Παππάς 10 (1), Φελντέιν 15 (4), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Καλάθης 16 (2), Χέινς, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5.