Facebook Pixel Ήττα ΣΟΚ για την Ελλάδα!!
| 2016-07-23 22:41:00

Ήττα ΣΟΚ για την Ελλάδα!!

Η Εθνική Νέων έχασε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό και πλέον παίζει σε ένα ματς την άνοδο στην Α' κατηγορία...

Η Εθνική Ελλάδας ήταν στα χαρτιά το μεγάλο φαβορί του ημιτελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρων Β’ κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα απέναντι στην Ισλανδία. Κι όμως, οι Ισλανδοί ήταν ανώτεροι στο παρκέ, κέρδισαν απόλυτα δίκαια τη “γαλανόλευκη” με 70-67 και προκρίθηκαν στον μεγάλο αυριανό τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν το Μαυροβούνιο.

Παράλληλα, εξασφάλισαν την άνοδο τους στην Α’ κατηγορία, σε αντίθεση με την Εθνική μας ομάδα, η οποία θα πρέπει να νικήσει αύριο (24/7, 18:45, ΕΡΤ 2) τους Κροάτες στον μικρό τελικό για να επιστρέψει στην πρώτη κατηγορία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κάρι Τζόνσον, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στην άμυνα της “γαλανόλευκης”, σκοράροντας 29 πόντους με 7/10 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Παράλληλα, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, νικώντας μόνος του το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Από την Εθνική μας ομάδα, η οποία ήταν εκτός κλίματος αγώνα, ξεχώρισε ο Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κώττας με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Ισλανδοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η “γαλανόλευκη” ξύπνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 22-11, πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη με 37-32.

Τα “σκαμπανεβάσματα” δεν είχαν τελειωμό, όμως, για την Εθνική Ελλάδας, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 51-49 στο τρίτο δεκάλεπτο, μιας κι έπαιζε άμυνα με τα μάτια. Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, η “γαλανόλευκη” προσπάθησε να πάρει τη νίκη, αλλά παρά το ξέσπασμα του Δίπλαρου και τα μακρινά σουτ του Τολιόπουλου, δεν τα κατάφερε, μιας και δεν έπαιξε καλή άμυνα, αφήνοντας τον Κάρι Τζόνσον να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να πληγώνει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 49-51, 67-70
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 11 (3), Κώττας 9, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 2, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δίπλαρος 10 (2), Μουράτος 2, Λούντζης 11 (3), Αντετοκούνμπο.
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.

Πηγή: ebasket.gr