sportdog dog

Nα το πάρει σπίτι του αυτό το πρωτάθλημα!

26.05.2016 - 20:31

Η τρομερή εμφάνιση του Σπανούλη στο τέλος και οι τρίποντες βόμβες του, έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό (77-72), που θέλει πλέον άλλο ένα ματς για να σηκώσει το πρωτάθλημα. Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός.

Με τον Σπανούλη να κάνει απίστευτο φινάλε και τον Παναθηναϊκό να… αυτοκτονεί, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στο ΣΕΦ και βρίσκεται πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Οι Πράσινοι μέχρι και έξι λεπτά πριν το φινάλε είχαν το πάνω χέρι στο ματς, όντας στο +5 απέναντι σε έναν πολύ κακό Ολυμπιακό, όμως με ένα τρομερό ερυθρόλευκο σερί (12-0), πέντε πόντους του Παπαπέτρου και δύο τρίποντα του Σπανούλη, οι Πειραιώτες γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 77-72.

Το σερί του ΠΑΟ και η… βοήθεια Ραντούλιτσα

Ο Ολυμπιακός, σε αντίθεση με τον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ, αυτή την φορά μπήκε αποφασισμένος να επιβάλει τον ρυθμό του και με την βοήθεια της εξέδρας τα κατάφερε. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, προηγήθηκαν 8-2, ενώ παράλληλα έδειξαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Παναθηναϊκός δεν πατούσε καλά και στα πρώτα λεπτά έδειχνε ανήμπορος να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Αργύρης Πεδουλάκης ωστόσο, κατάλαβε ότι υπάρχει πρόβλημα, επιστράτευσε από πολύ νωρίς τον Διαμαντίδη και όχι απλά κατάφερε να μην… χάσει το ματς, αλλά με ένα σερί 9-0 (δύο τρίποντα από Φελντείν – Διαμαντίδη) οι Πράσινοι προηγήθηκαν 8-12 και στην συνέχεια 11-19, με τον Παπαγιάννη μάλιστα σε ρόλο βασικού σέντερ! Ο μικρός όμως κουράστηκε, έδωσε την θέση του στον Ραντούλιτσα και εκεί ο Ολυμπιακός πήρε την καλύτερη… ασίστ. Με συνεχόμενα λάθη του Σέρβου και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι Πειραιώτες μάζεψαν το σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-21.

Ανατροπή στην ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο στυλ παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαγιάννη να επιστρέφει στο παρκέ και να παίρνει χρόνο και να δημιουργεί προβλήματα κάτω από την ρακέτα, τη στιγμή που ο Πρίντεζης δεν ήταν σε καλή μέρα (1 πόντο στο ημίχρονο). Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες με πόντους από τους Σπανούλη, Χάκετ και Λοτζέσκι, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 32-26 και 37-33, όμως οι Πράσινοι βρήκαν πάλι τρόπο και επέστρεψαν άμεσα, παρότι το ΣΕΦ είχε πάρει… φωτιά. Πρώτα με τρίποντο του Φώτση και μετά με δύο «βόμβες» του Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 39-40, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 41-44.

Μία τρομερή μάχη

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με ένα μικρό σερί και πόντους από Λοτζέσκι – Σπανούλη, προηγήθηκε 46-44 και ξεσήκωσε το ΣΕΦ. Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε και πάλι τρόπο να αντιδράσει και με τον Παπαγιάννη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα αρχικά, προσπέρασε σε 48-50, ενώ με πόντους του Παππά και του Φελντέιν έφτασε στο 56-60. Οι Πειραιώτες δεν έπαιζαν καλή άμυνα, ενώ επιθετικά είχαν τεράστιο πρόβλημα, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 57-62.

Το σερί, ο ηγέτης Σπανούλης και η… αυτοκτονία!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ αγχωμένες, αλλά και χωρίς τους αρχηγούς τους, καθώς οι Σπανούλης – Διαμαντίδης παρακολούθησαν τα πρώτα λεπτά από τον πάγκο. Ωστόσο, ακόμα και όταν μπήκαν αμφότεροι στο παρκέ, η εικόνα του ματς δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, καθώς παρότι οι άμυνες δεν ήταν καλές, οι παίκτες και των δύο ομάδων έκαναν συνεχώς… παιδικά λάθη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά, αλλά και ο Παναθηναϊκός να οδηγηθεί από πολύ νωρίς στις βολές και τον Διαμαντίδη να κάνει το 59-66 με 2/2, έξι λεπτά πριν το τέλος.

Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα τρελό τρίλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να χάνει πάρα πολλές ευκαιρίες για να… σκοτώσει τον Ολυμπιακό. Έτσι λοιπόν, όπως συνηθίζεται στον αθλητισμό, οι Πειραιώτες δεν χαρίστηκαν και αρχικά μείωσαν με 5 σερί πόντους του Παπαπέτρου, ενώ με 2/2 βολές του Σπανούλη, μετά από 0/2 του Διαμαντίδη, ισοφάρισαν σε 66-66, 2.30’’ πριν το τέλος. Το ματς πλέον είχε γυρίσει και οι Πειραιώτες ήταν αδύνατον να το χάσουν μέσα στο σπίτι τους. Ο Σπανούλης με τρίποντο σήκωσε στο… πόδι του ΣΕΦ κάνοντας το 69-66, ενώ στην συνέχεια παίρνοντας το 5ο φάουλ του Καλάθη και με 2/2 βολές έκανε το 71-66, 1.48’’ πριν το φινάλε και καθάρισε το ματς.

Ο αρχηγός όμως του Ολυμπιακού ήταν αδύνατον να σταματήσει και έτσι μόλις είδε το Τριφύλλι να αναθαρρεί μετά από ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Φελντέιν,  πήρε την μπάλα και με τριποντάρα …σκότωσε τον ΠΑΟ κάνοντας το 74-68. Ακολούθησαν κάποιες τραγικές επιθέσεις του Παναθηναϊκού, με τον ψυχωμένο Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με 77-72 και να κάνει το 2-1 και να ψάχνει άλλη μία νίκη για να σηκώσει και φέτος την κούπα του πρωταθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινς.