Facebook Pixel "Βόμβα" στο Βελιγράδι: Ο Αστέρας... πάτησε την ΤΣΣΚΑ!
| 2016-12-29 23:04:00

"Βόμβα" στο Βελιγράδι: Ο Αστέρας... πάτησε την ΤΣΣΚΑ!

Ο Ερυθρός Αστέρας μετά την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης «λύγισε» στο Βελιγράδι και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (78-67) και «κλείνει» τον Α' Γύρο σε... τροχιά πλέι οφ!

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν σε... ρηχά νερά τον Νάντο Ντε Κολό και τον Μίλος Τεόντοσιτς, είχαν από το πρώτο λεπτό θέληση, συγκέντρωση και αποφασιστικότητα και «καθάρισαν» τους πρωταθλητές Ευρώπης! Έτσι, ανέβηκαν στο 7-8 και έπιασαν την Αναντολού Εφές στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ συνεχίζει στην 1η θέση της βαθμολογίας, με το ρεκόρ της πλέον να είναι 12-3. Εξαιρετικοί οι Όγκνιεν Κούζμιτς - Μάρκο Σιμόνοβιτς - Τσαρλς Τζένκινς.

Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα (11-0 στο 4') έκανε τον Δημήτρη Ιτούδη να αλλάξει τα 5/5 του αρχικού του σχήματος, που είχε ξεκινήσει με 0/7 σουτ και 4 λάθη. Έτσι, το πρώτο καλάθι της «αρκούδας» ήρθε στο 5' από τον Μίλος Τεόντοσιτς (13-3). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους να έχουν καθολική υπεροχή (27-14) και τον Τζένκινς να μετράει 7 πόντους και 4 κλεψίματα.

Με ένα γρήγορο 4-13 η ΤΣΣΚΑ «μάζεψε» την κατάσταση στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (31-27 στο 13'), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε και πάλι τον τρόπο να «ξεφύγει». Ο Ντέγιαν Ράντονιτς είδε σχεδόν όλους τους παίκτες του να σκοράρουν, «μπλόκαρε» την ΤΣΣΚΑ και «έκλεισε» το ημίχρονο με σκορ 48-34. Στο πρώτο μέρος ο Νάντο Ντε Κολό είχε αγωνιστεί μόλις για 5', ενώ ο Μίλος είχε 5 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Σερβίας είχαν σταθερά διψήφιο προβάδισμα μέχρι το 25' (56-41), όταν οι Ρώσοι... σοβαρεύτηκαν και «πάτησαν γκάζι». Η ομάδα του Ιτούδη μείωσε στο -6 (62-56 στο 26'), με το σκορ στο 30' να είναι 64-56. Όσο η κλεψύδρα άδειζε, τόσο ο Ερυθρός Αστέρας «αγκάλιαζε» τη νίκη, με δεδομένη την αστοχία των Μοσχοβίτων στην επίθεση (69-58 στο 35' και 76-63 στο 37'), αλλά και τα... ιστορικά χαμηλά των Ντε Κολό - Τεόντοσιτς. Στο τελευταίο τρίλεπτο τίποτα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια τεράστια νίκη (78-67).

Στην πρεμιέρα του Β' Γύρου της Euroleague η ΤΣΣΚΑ παίζει στην Μαδρίτη (6/1, 22:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας αγωνίζεται στο Κάουνας κόντρα στην Ζαλγκίρις (6/1, 20:00).

Τα Δεκάλεπτα: 27-14, 48-34, 64-56, 78-67.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Ουόλτερς 13:59 9 2/5 1/3 2/2 2 1 0 1 0
Ντάνγκουμπιτς 19:12 7 2/3 1/1 0/0 2 0 1 1 1
Μίτροβιτς 12:13 2 1/3 0/0 0/2 0 1 0 1 0
Λάζιτς 24:10 2 1/2 0/4 0/0 2 0 1 2 0
Ντόμπριτς 00:03 0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0
Σιμόνοβιτς 27:47 14 4/8 1/3 3/3 3 0 0 1 0
Τζένκινς 25:16 11 3/5 1/2 2/2 3 6 6 0 0