Facebook Pixel Απίθανος Giannis, ήττα οι Μπακς! (ΒΙΝΤΕΟ)
NBA
| 2017-02-11 09:26:00

Απίθανος Giannis, ήττα οι Μπακς! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Έλληνας άσος έκανε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους, όμως οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν με 122-114 από τους Λος Άντζελες Λέικερς

Ο "Greek Freak" πέτυχε 41 πόντους με 11/20 σουτ και 18/21 ελεύθερες βολές, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκοψε 3 σουτ και έκλεψε δύο φορές τη μπάλα στα 42 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ωστόσο τα "ελάφια" κυνηγούσαν επί σχεδόν 45-46 λεπτά στο σκορ και όσο κι αν πάσχισαν, δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Τα... όργια ωστόσο του Γιάνναρου δεν ήταν αρκετά για τους Μπακς ώστε να αποφύγουν ακόμη μία ήττα, την 12η στα 14 τελευταία παιχνίδια τους, καθώς ουσιαστικά πάλευε μόνος του και πήρε πολύ λίγες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Και πάλι καλά βέβαια θα πρέπει να λένε οι Μπακς (18-38) που γλίτωσαν τη συντριβή από τους Λέικερς (23-29), καθώς αυτό προμήνυε η εικόνα του ματς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Είναι ενδεικτικοί άλλωστε οι 47 πόντοι παθητικό στην πρώτη περίοδο (!), ενώ στα 8:15 της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο -26 (61-87).

To δωδεκάλεπτο έκλεισε για το Μιλγουόκι με διαφορά 19 πόντων, η αντεπίθεση ωστόσο σήμανε για τα καλά στην τελευταία περίοδο, όπου ξεκίνησε με ένα επιμέρους σκορ 14-2 (98-105), ενώ κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο -5 (109-114) ένα λεπτό πριν το φινάλε του ματς. Εκεί όμως αφού ο Αντετοκούνμπο "έκλεισε τα φώτα" στον Ράντλ παίρνοντας και το αμυντικό ριμπάουντ, έκανε μία κακή πάσα που στοίχισε και οι εύστοχες βολές στη συνέχεια από τον Γουίλιαμς που κέρδισε φάουλ, ουσιαστικά τελείωσαν το ματς.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιανγκ με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γουίλιαμς με 21 πόντους. Για τους Μπακς 18 πόντους σημείωσε ο Μπρόγκντον.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-47, 25-29, 29-27, 30-19