Facebook Pixel Γλίτωσε την... βόμβα, δεν γλίτωσε από την Μπάρτσα!
| 2014-12-20 01:15:00

Γλίτωσε την... βόμβα, δεν γλίτωσε από την Μπάρτσα!

Σε ένα ματς που διακόπηκε για μία ώρα λόγω τηλεφωνήματος για βόμβα (υπήρξε εκκένωση του ΟΑΚΑ), ο Παναθηναϊκός έχασε με 80-67 από την Μπαρτσελόνα. Οι όμιλοι του Top16.

Με μία βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ από την Μπαρτσελόνα με 80-67, σε ένα αδιάφορο ματς, πηγαίνει ο Παναθηναϊκός στο Top 16. Το αποψινό παιχνίδι βέβαια, ήταν σκέτη περιπέτεια, καθώς ξεκίνησε στις 22.00 και ολοκληρώθηκε ένα τέταρτο μετά τα μεσάνυχτα, καθώς στο ημίχρονο υπήρξε τηλεφώνημα για βόμβα και οι υπεύθυνοι της ασφάλειας, εκκένωσαν το γήπεδο σε πέντε λεπτά.

Τελικά, βόμβα δεν υπήρξε, το τηλεφώνημα ήταν φάρσα και μετά από έρευνα εξπρές, οι δύο ομάδες επέστρεψαν μετά από μία ώρα και το ματς συνεχίστηκε. Πριν την διακοπή στις εξέδρες ήταν 15.000 φίλαθλοι, μετά έμεινε 6.000... ήρωες!

Ιδού οι αντίπαλοι Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στο
Top 16. Κλικ ΕΔΩ

Τραγικό πρώτο ημίχρονο...

Οι Πράσινοι παρότι ξεκίνησαν στο ματς ορεξάτοι και προηγήθηκαν 4-2 και 6-4, στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα και έδειξαν για ακόμα μία φορά, πως χωρίς τον Διαμαντίδη που ήταν εκτός λόγω ενοχλήσεων, δεν μπορούν να αποδώσουν στο 100%. Οι Καταλανοί με ένα εντυπωσιακό σερί προηγήθηκαν 6-11 και 6-17, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-21.

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς παρά το τρίποντο του Φώτση και το εύστοχο σουτ του Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 15-26, όμως η Μπάρτσα πάτησε... γκάζι και παίζοντας κοντά στην ρακέτα, ξέφυγε πρώτα στο 15-26 και μετά στο 23-40, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το Τριφύλλι πήγε στην ανάπαυλα με μόλις 5/22 δίποντα και 2/6 τρίποντα.

Μετά την... βόμβα πήρε μπρος, αλλά...

Μετά την διακοπή μίας ώρας που υπήρξε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου λόγω του τηλεφωνήματος για βόμβα, το ματς ξεκίνησε και πάλι και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε τουλάχιστον να βελτιώσει την εικόνα του και να ευχαριστήσει τους περίπου 6.000 φίλους του που είχαν παραμείνει στο γήπεδο.

Οι Πράσινοι ήταν καλύτεροι, κυνήγησαν το σκορ, μείωσαν στο 27-42 και στο 38-47, όμως τελικά γνώρισαν την ήττα με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-40, 47-60, 67-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 1, Σλότερ 5 (1), Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 14 (2), Νέλσον 4, Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 10, Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 3, Κόνιαρης, Μπλουμς 4 (1), Ράιτ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 8, Χάκανσον, Χεζόνια 9 (1), Χουέρτας 17 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 5 (1), Πλάις 4, Σουλεϊμάνοβιτς, Τόμας 15 (1), Λάμπε 10, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 4.