Facebook Pixel Προχωράνε Ζάκυνθος και Αναγέννηση, γκέλα η Λαμία
| 2015-02-22 18:56:00

Προχωράνε Ζάκυνθος και Αναγέννηση, γκέλα η Λαμία

Η Ζάκυνθος επιβλήθηκε 2-1 του Φωκικού στην 18η αγωνιστική της Football League, ενώ η Λαμία έμεινε στο 0-0 με τον Πιερικό στην Κατερίνη. Νίκη-ανάσα για την Αναγέννηση Καρδίτσας

1ος όμιλος

Ένα αυτογκόλ χάρισε στον Παναιγιάλειο τη νίκη με 1-0 επί του Ηρακλή Ψαχνών και κατ' επέκταση την τέταρτη διαδοχική εντός έδρας επιτυχία του. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Γιάννη Μπουρλάκη, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ο Δημήτρης Ραπτάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κώστα Μανιάτη. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε συγκινήσεις παρά μόνο δυναμικά μαρκαρίσματα κι επτά κίτρινες κάρτες.

2ος όμιλος

Η ομάδα της Άμφισσας ήταν αυτή που προηγήθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, όμως οι νησιώτες ήταν αυτοί που είχαν από κει και πέρα τις ευκαιρίες.Η μεγάλη ανατροπή ξεκίνησε με αυτογκόλ του Καντούτση, ενώ η κεφαλιά του Καλλιββωκά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το αγχωτικό τρίποντο έδωσε στην Ζάκυνθο την ευκαρία να μείνει νε απομακρυνθεί απ’ τη Λάρισα, στην τρίτη θέση, ενώ η Φωκικός έμεινε στην τελευταία θέση με εννιά βαθμούς.

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Πιερικός και Λαμία, σε μία αναμέτρηση με λιγοστές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 16ο λεπτό τραυματίστηκε ο Γιαννόπουλος, ωστόσο ούτε ο Ανρί Καμαρά ούτε ο Χουσεΐν Μουμίν κατάφεραν να βρουν στόχο στις προσπάθειές τους. Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε ελάχιστες καλές φάσεις (εξαιτίας και της δυνατής βροχής), ενώ τα πολλά φάουλ και οι συχνές διακοπές δεν έλειψαν. Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ζήτησε πέναλτι σε δύο περιπτώσεις (στο 43' και το 75' με τον Μάριο Γκούρμα).

Τη μόλις δεύτερη εκτός έδρας νίκη της σε οκτώ αναμετρήσεις πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Γαζώρου με 3-0 και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Χαρίδημος Μίχος για να ανοίξει το σκορ με ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Δημοσθένης Τζέκος διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με κεφαλιά στο 58' και ο Σπύρος Γκουγκούδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με σουτ στο 84'.