Facebook Pixel Η Ρεάλ δεν ήταν… Παναθηναϊκός!
| 2016-01-29 07:05:00

Η Ρεάλ δεν ήταν… Παναθηναϊκός!

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Μαδρίτη με τον «αέρα» από τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι, όμως η «Βασίλισσα» νίκησε εύκολα με 84-72. Στο 2-3 οι Πειραιώτες, κορυφαίος ο Χάκετ - άφαντος ο Σπανούλης.

Μεγαλώνουν πλέον οι «μπελάδες» για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα, καθώς έχασε την Πέμπτη στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 84-72, με ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και τον Γιουλ να κάνει τη «ζημιά» με 18 πόντους και τρίποντα… μαχαιριές!

Οι Πειραιώτες με την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, μετά από Μπάμπεργκ (εντός) και Ζαλγκίρις (εκτός), είναι πλέον στο 2-3 στο Top-16 και θέλουν άμεσα νίκες για να μην χάσουν την πρόκριση!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος παραδόθηκε άνευ όρων στους Ισπανούς, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, στηριζόμενοι κυρίως στα τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (33-29 στο 17'), ωστόσο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 41-35. Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο και πιο συγκεκριμένα γι' αυτόν της Ρεάλ, η οποία ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-43 στο 28'), "καθαρίζοντας" την υπόθεση νίκη. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν πάντως στο τελευταίο δεκάλεπτο να πλησιάσουν στο σκορ, όμως ο Γιουλ με δικά του τρίποντα και ασίστ …τέλειωσε το ματς και εξασφάλισε μία καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος του Top 16, με 84-72.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ξανά Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ σε άσχημο βράδυ ήταν ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε μόλις έναν πόντο, όντας εγκλωβισμένος στην καλά διαβασμένη και προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα των Μαδριλένων.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72

Ρεάλ (Λάσο): Ρίβερς 6, Νοτσιόνι 10, Ντόνσιτς, Ρέγιες 11 (5ρ), Ροντρίγκεθ 11π (2/2τρ), Αγιόν 11 (10ρ), Κάρολ 9 (3/5τρ), Γιουλ 18 (3/6δ, 3/5τρ, 7ασ), Τόμπκινς 2, Ερνανγκόμεζ 4, Τέιλορ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 1, Χάντερ 14 (5/8δ, 11ρ), Παπαπέτρου 11 (2/4τρ), Σπανούλης 1 (4ασ), Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 7, Χάκετ 14 (3/5τρ, 3ασ), Λοτζέσκι 9, Αθηναίου.

Τα στατιστικά της Ρεάλ: 84 πόντοι, 20/45 δίποντα (44%), 11/22 τρίποντα (50%), 11/12 (91%), 39 ριμπάουντ (28αμ, 11επ), 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 17 ασίστ, 2 μπλοκ (101 ranking).

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 72 πόντοι, 16/39 δίποντα (41%), 9/25 (36%), 13/18 βολές (72%), 36 ριμπάουντ (24αμ, 12επ), 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 18 ασίστ, 2 μπλοκ, 78 ranking.