Facebook Pixel Ξέσπασε η ΑΕΚ!
| 2016-03-26 19:49:00

Ξέσπασε η ΑΕΚ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέτριψαν 92-57 την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, στο πλαίσιο της 24ης “στροφής” της Basket League.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη έως τα μέσα της εναρκτήριας περιόδου, με τον Κολοσσό να προηγείται 8-9 (04:33), έπειτα από καλάθι του Ρέλφορντ. Η ΑΕΚ, όμως, με μπροστάρη τον Μιλόσεβιτς, ανέβασε την απόδοσή της, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 11-0 κι απέκτησε διαφορά δέκα πόντων (19-9, 06:08).

Η “Ένωση”, ούσα εξαιρετικά εύστοχη (11/14 δίποντα και 5/7 τρίποντα στο 10’), είχε πια το μομέντουμ, έτρεχε -με κάθε ευκαιρία- στον αιφνιδιασμό κι έκλεισε στο +14 (28-14) το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, το ματς κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος, με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να διατηρεί τον έλεγχο, να συντηρεί διψήφιες διαφορές και να προηγείται 45-28 στο ημίχρονο. Οι Ροδίτες, στον αντίποδα, αντιμετώπιζαν ιδιαίτερα προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι (4 ασίστ, 20′), ενώ είχαν υποπέσει ήδη σε 11 σφάλματα.

Στην επανάληψη, η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε. Οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν αποτελεσματικοί στα αμυντικά καθήκοντά τους, δεχόμενοι μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο. Οι “κιτρινόμαυροι” απέκτησαν διαφορά 22 πόντων (61-39) στο 30′, δίνοντας νωρίς-νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή.

Η τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, ως εκ τούτου, αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιστρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Η “Ένωση” στρέφει, πλέον, την προσοχή της στο εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό (04/04), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται την Κηφισιά (02/04, 17:00).

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Γκούμας – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57.

Πηγή: ebasket.gr