Facebook Pixel "Καθάρισε" η Μπάγερν, γκέλα για Γκλάντμπαχ
| 2016-04-09 18:57:00

"Καθάρισε" η Μπάγερν, γκέλα για Γκλάντμπαχ

Οι Βαυαροί έπαιξε όσο χρειάστηκε, νίκησαν στη Στουτγκάρδη με 1-3 και πλέον σκέφτονται την Μπενφίκα. Ήττα 1-0 για τα "πουλάρια" στο Ίνγκολσταντ

Στουτγκάρδη-Μπάγερν 1-3

Η Στουτγκάρδη ήταν αυτή που είχε την πρώτη εξαιρετική ευκαιρία στο ματς και συγκεκριμένα στο 12'. Ο Ντιντάβι έκανε το σουτ, αλλά ο Νόιερ με μία εντυπωσιακή επέμβαση του είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί δεν είχαν «βγάλει» φάση, όμως στο 31' πήραν το προβάδισμα με αυτογκόλ του Νίντερμαϊερ. Ο Ριμπερί κινήθηκε από αριστερά, έκανε την παράλληλη και ο ποδοσφαιριστής της Στουτγκάρδης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του! Ήταν το έκτο αυτογκόλ της Στουτγκάρδης στην τρέχουσα σεζόν!

Στο 35' ο Λεβαντόφσκι σπατάλησε μία καλή ευκαιρία για τους πρωταθλητές Γερμανίας και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπάγερν Μονάχου να προηγείται με 1-0.

Οι Βαυαροί στο 52' έκαναν το 2-0 με δυνατό σουτ του Αλάμπα μέσα από την περιοχή, αλλά η απάντηση της Στουτγκάρδης ήταν άμεση, με τον Ντιντάβι στο 63' αν και πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ. Ο ίδιος παίκτης (ο οποίος ήδη έχει ανακοινωθεί από την Βόλφσμπουργκ για το καλοκαίρι) θα μπορούσε να ισοφαρίσει για την Στουτγκάρδη, όμως δεν τα κατάφερε. Στο 78' ο Τιάγκο σημάδεψε το δοκάρι και στο 89' ο Κόστα με υπέροχο σουτ έγραψε το τελικό 1-3.

Ίνγκολσταντ-Γκλάντμπαχ 0-1

Τα «πουλάρια» την προηγούμενη εβδομάδα διέσυραν 5-0 τη Χέρτα, η οποία χθες (8/4) ήρθε ισόπαλη 2-2 με το Ανόβερο, στο Βερολίνο, έχοντας έτσι την ευκαιρία να πλησιάσουν στον έναν βαθμό σε περίπτωση νίκης.

Οι «νεοφώτιστοι» όμως σόκαραν τους φιλοξενούμενους κι έφτασαν στη νίκη, που τους κράτησε στους 45 βαθμούς και στο -4 από την 3η θέση!

Το πρώτο μέρος έληξε δίχως τέρματα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυναμικά στο δεύτερο και να πιέζουν για το γκολ, δείχνοντας πως το ήθελαν περισσότερο. Αφού λοιπόν πρώτα έχασαν καλές ευκαιρίες, ήρθε το γκολ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', με τον Χάρτμαν να «γράφει» το 1-0 και να δίνει μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του, η οποία την έφερε στο -5 από τις προνομιούχες θέσεις, έχοντας βέβαια ματς παραπάνω.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χόφενχαϊμ 0-2

Τεράστια νίκη επί της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη πέτυχε η Χόφενχαϊμ, η οποία επικράτησε 2-0 και βρέθηκε +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπορεί η έλευση του νεαρού Νάγκελσμαν στη θέση του προπονητή (αντικατέστησε τον Στέφενς) να προκάλεσε αρκετά ερωτηματικά, ωστόσο μέχρι στιγμής τα έχει πάει περίφημα! Η ομάδα του έφυγε με μία μεγάλη νίκη από την έδρα της Άιντραχτ και βρέθηκε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις πιο ουσιαστικές ευκαιρίες και τελικώς κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό», χάρη σε γκολ των Αμίρι (62') και Ουτχ (90'), αφήνοντας την Άιντραχτ στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με 27 βαθμούς.

Αμβούργο-Ντάρμσταντ 1-2

Σημαντική νίκη στην έδρα του Αμβούργου σημείωσε η Ντάρμσταντ, η οποία επικράτησε 2-1 και παρέμεινε στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, καθώς ο Ράους εκτέλεσε το φάουλ κι ο Σούλου με κεφαλιά βρήκε δίχτυα για να «γράψει» το 1-0 στο 38ο λεπτό.

Μάλιστα, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ντάρμσταντ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Γκόντορφ να σκοράρει για το 2-0, στο 54'.

Το μόνο που κατάφερε το Αμβούργο ήταν να διαμορφώσει το 2-1 στις καθυστερήσεις, χάρη σε γκολ του Χόλτμπι έπειτα από ασίστ του Μίλερ.

Βέρντερ Βρέμης – Άουγκσμπουργκ 1-2

Η Άουγκσμπουργκ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Βέρντερ Βρέμης πήρε το ντέρμπι παραμονής με την Άουγκσμπουργκ επικρατώντας με 1-2 εκτός έδρας. Ο Γκρίλιτς στο 43' έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους και η ομάδα της Βρέμης έδειχνε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν μία τελείως διαφορετική ιστορία. Ο Φινμπόγκασον στο 53' ισοφάρισε σε 1-1 για την Άουγκσμπουργκ και στο 87' ο Χο χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.