sportdog dog

Φέρτε της τον Ολυμπιακό! (ΒΙΝΤΕΟ)

26.04.2016 - 18:56

Η ΑΕΚ προβλημάτισε, βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στον Ατρόμητο, αλλά ο Τζιμπούρ ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας την πρόκριση στον τελικό, όπου η Ένωση θα συναντήσει τον Ολυμπιακό.

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από 5 χρόνια προκρίθηκε η ΑΕΚ. Η Ένωση ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και αφού είχε  επικρατήσει στο πρώτο ματς, πηρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Με συνταγή νίκης η ΑΕΚ

Την ίδια 11άδα με αυτή που παρέταξε την Ένωση στο πρώτο παιχνίδι με τον Ατρόμητο επέλεξε ο Στέλιος Μανωλάς στον επαναληπτικό του Περιστερίου. Τερματοφύλακας αγωνίστηκε ο Μπαρόχα, στα μπακ ο Ντίντακ με τον Γκάλο και στόπερ οι Κολοβέτσιος-Λαμπρόπουλος. Στη μεσαία γραμμή η ΑΕΚ έπαιξε με δύο κόφτες, τους Γιόχανσον-Σιμόες. Στις πτέρυγες Μπαρμπόσα και Βάργκας ξεκινούσαν τις επιθετικές προσπάθειες της Ένωσης αλλάζοντας συνεχώς θέσεις, μοναδικός προωθημένος ήταν ο Αραβίδης, έχοντας από πίσω του ως κρυφό επιθετικό τον Μάνταλο.

Υπεροχή χωρίς ουσία

Η πρόκριση στον τελικό αποδείχτηκε δύσκολη υπόθεση για την ΑΕΚ. Μπορεί να πήρε το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, η ρεβάνς του Περιστερίου όμως είχε πολλές παγίδες, αφού το 1-0 δεν της εξασφάλιζε με σιγουριά το εισιτήριο. Οι «κιτρινόμαυροι» ειχαν συντριπτική κατοχή της μπάλας (61%-39%) και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, αντιμετώπισαν όμως προβλήματα στην τελική πάσα. Από την άλλη ο μαχητικός Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι στα μισά του ημιχρόνου και πίεσε ψηλά, εκβιάζοντας το λάθος στην άμυνα της Ένωσης, χωρίς τύχη όμως. Όποιες ευκαιρίες βγήκαν από τους φιλοξενούμενους προέκυψαν από μακρινά σουτ (κυρίως από τον Μπαρμπόσα) ή από λάθη των αμυντικών της ομάδας του Περιστερίου (γυριστό σουτ Αραβίδη). Γενικά όμως ο Μπάρκας (που έκανε μία φοβερή απόκρουση στο 44') δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, όπως και ο Μπαρόχα, ο οποίος έκανε μία τραγική γκάφα σε έξοδο που δεν την πλήρωσε (στο 32').

Χέρι... βοηθείας

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά και ήταν περισσότερο απειλητικός σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έμοιαζε λες και βρισκόταν σε λήθαργο. Δεν μπορούσε να φτιάξει ευκαιρίες αλλά δεν ήταν και συγκεντρωμένη. Στο 54' οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Ένωσης, αλλά ο Στόιτσεφ ήταν άτυχος στην προσπάθειά του να κρεμάσει τον Μπαρόχα. Στο 68' όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ! Όχι όμως από κάποια οργανωμένη ενέργεια, αλλά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρίτο, το οποίο κερδίθηκε από χέρι του Λαμπρόπουλου.

Λύτρωση με τρομοκράτη

Το 1-0 και η πιθανότητα να οδηγηθεί το ματς στην παράταση ταρακούνησε τους παίκτες της ΑΕΚ! Οι “κιτρινομαυροι” έδειξαν χαρακτήρα και ωριμότητα στα τελευταία λεπτά και στο 88' οι προσπάθειές τους απέδωσαν καρπούς. Ύστερα από φοβερή ομαδική συνεργασία, ο Γιόχανσον έβγαλε ωραία κάθετη στον Ντίντακ, ο Ισπανός έσπασε την μπάλα στον άξονα και ο Τζιμπούρ πλάσαρε στην κενή εστία γράφοντας το τελικό 1-1, το οποίο ηταν σκορ πρόκρισης για την ΑΕΚ.

Έτσι η ΑΕΚ στον τελικό θα συναντήσει τον Ολυμπιακό σε ένα παιχνίδι κατά πάσα πιθανότητα κεκλεισμένων των θυρών, αφού ο ΠΑΟΚ δεν θα κατέβει τη Μεγάλη Τετάρτη στη ρεβάνς του Καραϊσκάκη.

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Ατρόμητος (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Μπρίτο, Σουμπίνιο, Ούμπιντες, Στόιτσεφ, Κεϊτά, Παπαδόπουλος