sportdog dog

Aυτός δεν είναι Ολυμπιακός!

18.08.2016 - 22:50

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, αγχώθηκε στο φινάλε, όμως νίκησε 1-0 στην Αρούκα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Γκολ ο Σεμπά, που ήταν από τους καλύτερους μαζί με Καμπιάσο – Καπίνο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 στην Αρούκα με το γκολ του Σεμπά στο 27' και έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους Ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο για να γίνει ξανά η ομάδα που ξέραμε τα τελευταία χρόνια, χρειάζεται δουλειά από τον Μπέντο και μεταγραφές από την διοίκηση.

Στην Πορτογαλία έπαιξε με πάθος, που δεν είχε κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά, έκανε τα αυτονόητα, όμως δεν εντυπωσίασε κόντρα σε μία μετριότατη ομάδα.

Το σύστημα Σίλβα και ο εντυπωσιακός Σεμπά

Ο Πάουλο Μπέντο είχε προϊδεάσει ότι δεν θ' αλλάξει πράγματα και η 11άδα του δεν διαφέρει πολύ απ' όσα είχε παρουσιάσει ο Βίκτορ Σίλβα στο Λιμάνι, αφού επέλεξε το 4-2-3-1 με Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Πάρντο, Ντομίνγκες, Σεμπά, Ιντέγε. Ο Ολυμπιακός λοιπόν, γνωρίζοντας πως έπρεπε οπωσδήποτε να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του.

Μάλιστα, με τον Τσόρι να δημιουργεί και τους Σεμπά – Πάρντο και Ιντέγιε να έχουν εύκολη αποστολή απέναντι στους αργούς στόπερ της Αρούκα, από νωρίς πάτησε περιοχή και έχασε κάποιες ευκαιρίες, με καλύτερη αυτή του Σεμπά στο 15’ και του Ιντέγιε στο 21’, όταν η μπάλα σταμάτησε στον τερματοφύλακα και στα σώματα αμυντικών αντίστοιχα.

Ο Βραζιλιάνος όμως, που στο πρώτο 45λεπτο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, επέμενε και τελικά δικαιώθηκε, όταν στο 27’ μετά από μπαλιά του Καμπιάσο στον Πάρντο και σέντρα του τελευταίου, κινήθηκε έξυπνα και με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1! Το γκολ αυτό ηρέμησε πάντως τον ρυθμό του ματς με αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του 45λεπτου να μην δούμε κάτι άλλο αξιόλογο.

Ο Ανδρούτσος, οι ευκαιρίες της Αρούκα και ο φοβερός Καπίνο

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζαν πάρα πολύ με το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, όπου ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς, ωστόσο δεν υπήρχε καθόλου καλός ρυθμός. Έτσι λοιπόν, ο Μπέντο αποφάσισε στο 72’ να κάνει την πρώτη του αλλαγή και να ρίξει στο ματς τον νεαρό Ανδρούτσο, ο οποίος αντικατέστησε τον Τσόρι, με δεδομένο ότι δεν ήθελαν να ρισκάρουν με τον Φορτούνη.

Ωστόσο, η είσοδος του μικρού δεν βελτίωσε την εικόνα των Πειραιωτών, οι οποίοι πλέον είχαν χάσει τα πατήματα τους και δέχονταν πίεση από την Αρούκα. Μάλιστα, στο 73’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Γκονσάλες πέρασε σαν… σταματημένους τους Μποτία – Ντα Κόστα – Φιγκέιρας, βρέθηκε απέναντι από τον Καπίνο, ωστόσο ο Έλληνας πορτιέρο έδιωξε με τα πόδια και κράτησε το μηδέν. Η απάντηση του Ολυμπιακού πάντως ήταν άμεση, καθώς στο 80’ ο Σεμπά έβγαλε φοβερή ασίστ στον Καμπιάσο, όμως αυτός αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να σκοράρει από το πέναλτι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά για τους ερυθρόλευκους, καθώς οι Πορτογάλοι τα έπαιξαν όλα για όλα και πίεσαν πάρα πολύ. Μάλιστα, έχασαν και δύο μεγάλες ευκαιρίες, πρώτα στο 84’ όπου ο Καπίνο απέκρουσε εντυπωσιακά το απευθείας φάουλ του Νούντο Βαλέντε και μετά στις καθυστερήσεις, όπου ο Μποτία διόρθωσε με σωτήριο τάκλιν ένα δικό του λάθος. Έτσι λοιπόν, το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ολυμπιακός έχει πλέον εύκολο έργο για την πρόκριση στη ρεβάνς την άλλη εβδομάδα.

ΑΡΟΥΚΑ: Μπρακάλι, Μπάστος, Αρτούρ (68 Αντρέ Σάντος), Λουίζ Αντίλσον (75 Κριβελάρο), Γκοιάνο, Νουνίνιο, Ματέους, Καρλέτο (59 Μαρλον), Ζουμπάλ, Νούνο Κοέλιο, Βάλτερ Γκονζάλες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Ντομίνγκες (72 Ανδρούτσος), Πάρντο (90 Ζντιέλαρ), Σεμπά (88 Ντουρμάζ), Ιντέγε