Facebook Pixel Τριάρα για Λεβαδειακό και Ξάνθη
| 2016-12-01 18:03:00

Τριάρα για Λεβαδειακό και Ξάνθη

Με πολλά γκολ ξεκίνησε το σημερινό πιάτο του Κυπέλλου!

Ο Λεβαδειακός επικράτησε εύκολα 3-1 του Πανσερραϊκού στη Λιβαδειά και ανέβηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας με τέσσερις βαθμούς. Ο Παππάς άνοιξε το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Βασιλείου, και στο 13΄ ο Ουόν μετά από κόρνερ του Ζεζίνιο διπλασίασε με σουτ τα τέρματα των Βοιωτών. Ο Γιακουμάκης με κεφαλιά στο 41΄, μετά από σέντρα του Τόπι, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 66΄ με διπλή προσπάθεια του Κάκκο.

Οι συνθέσεις:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
(Ράτκο Ντόστανιτς): Μοσχονάς, Ζεζίνιο, Μάντζιος (60΄ Σένκα), Βασιλείου (73΄ Καψάσκης), Μάγκας, Γιακουμάκης, Τόπι, Μεντί, Καλτσάς, Ουόν (61΄ Μιλιάζες), Παππάς.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Nτουπρέ, Καψάλης, Τσελεπίδης (46΄ Στέβιτς), Παπατζίκος, Βοσκόπουλος, Φουσού, Παναγιωτίδης (69΄ Μαφουτά), Τσιμίκας (57΄ Χατζηδημητρίου), Τσούτσης, Κάκκο, Κανούλας

Λεβαδειακός-Πανσερραϊκός 3-1

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας έμεινε η Ξάνθη, αφού σε αγώνα της 2ης ημέρας για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης, επικράτησε στα Πηγάδια 3-1 της Καλλονής. Οι γηπεδούχοι μετά την ήττα στην 1η αγωνιστική με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς για να έχουν ελπίδες πρόκρισης.

Έτσι, η Ξάνθη μπήκε δυνατά στον αγώνα με στόχο να «καθαρίσει» από νωρίς τη νίκη και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτά με σουτ του Ράνου από μεταβίβαση του Νέτο, ενώ το 2-0 έκανε ο Λάζιτς με σουτ έπειτα από απόκρουση του Μανιάτη σε κεφαλιά του Λισγάρα. Το ίδιο εντυπωσιακά ξεκίνησε η Ξάνθη και το 2ο ημίχρονο, όταν με πλασαριστό σουτ του Νιέτο στο 47΄ που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μανιάτη, προηγήθηκε με 3-0.
Οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν την 2η ήττα τους (έχασαν την 1η αγωνιστική με 2-1 από το Αγροτικό Αστέρα), μείωσαν στο 70΄ με σουτ του Φράγκου που αιφνιδίασε το Ζαρόπουλο.
Στην τελευταία κρίσιμη αγωνιστική, η Ξάνθη φιλοξενείται από τον Αγροτικό Αστέρα, ενώ η Καλλονή υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών)
Κίτρινες κάρτες: Π. Ορφανίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου (80' Τριάδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο (64' Σβάρνας , Ράνος, Φλίσκας, Λάζιτς (59? Λ. Ορφανίδης), Νιέτο, Π. Oρφανίδης, Λισγάρας
ΑΕΛ Καλλονής (Γ. Βαζάκας): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Αποστόλου (52? Λίταινας), Τζελίδης, Ντάλλας (80΄ Γιουκαρής), Μπουρντουτσάν, Φράγκος, Λαμπράκης, Γιώργου (69΄ Σάββα), Ποζατζίδης, Ρεπετσάς