Facebook Pixel Δεν... χρειάζεται Τεόντοσιτς και Ντε Κολό η ΤΣΣΚΑ!
| 2016-12-09 00:06:00

Δεν... χρειάζεται Τεόντοσιτς και Ντε Κολό η ΤΣΣΚΑ!

Παρά τις απουσίες των δυο παικταράδων, η ρωσική "αρκούδα" δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο Μιλάνο και επικράτησε της Αρμάνι με 79-64.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Μιλάνο, επικρατώντας με 64-79 της Αρμάνι, η οποία δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να βάλει δύσκολα στη ρωσική ομάδα, στα πρώτα 20 λεπτά.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη, έτσι, παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μετρώντας 10 νίκες και 1 ήττα, ενώ την επόμενη εβδομάδα (16/12) υποδέχεται εντός έδρας την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Από την άλλη, οι Ιταλοί επιθυμούν να επιστρέψουν στις νίκες την επόμενη αγωνιστική, καθώς αντιμετωπίζουν στην Τουρκία τη Γαλατασαράι.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης στο ξεκίνημα προηγήθηκαν με 4-8 χάρη στους Τζάκσον και Χριάπα, ωστόσο η Αρμάνι δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να “χτίσουν” μία διαφορά ασφαλείας, έπειτα από τρίποντο του Τσιντσιαρίνι και 2/2 βολές του Σιμόν, μειώνοντας στους 2 πόντους (8-10).

Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα βρήκε άμεσα τον τρόπο ούτως ώστε να “χτυπήσει” την αντίπαλη άμυνα, γεγονός που αποδείχθηκε από την “πολυφωνία” των Ιταλών, οι οποίοι πέρασαν μπροστά με δίποντο του ΜακΛίν (19-8), κρατώντας το προβάδισμα έως και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Kροάτη τεχνικού φαινόντουσαν διατεθειμένοι να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των Ντε Κολό και Τεόντοσιτς και παρόλο που η ΤΣΣΚΑ με 2 σερί τρίποντα του Κόρι Χίγκινς έφερε στα ίσα το παιχνίδι (27-27), ξαναπήραν “κεφάλι” στο σκορ με 5 διαδοχικούς πόντους του Χίκμαν (32-27) κι έπειτα 34-29 από δίποντο του Ρακίμ Σάντερς. Η πρωτοπόρος της διοργάνωσης μπόρεσε να μειώσει, αλλά όχι και να προηγηθεί, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια μόλις στο -2 (38-36).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Ρώσοι έδειξαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, ικανό να”σκοτώσει” οποιαδήποτε άμυνα, ακόμη και χωρίς τα δύο μεγάλα “όπλα” στη διάθεσή τους. Ο Αντόνοφ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του έπειτα από 13 λεπτά (40-43), για να έρθει μετά από λίγο ο Κουρμπάνοφ και με το ίδιο νόμισμα να γράψει το 46-51, τη στιγμή που το επιμέρους σκορ ήταν ήδη στο 16-8 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το “πάρτι” της τρίτης περιόδου συνεχίστηκε, όταν οι Κουλάγκιν, Χάινς και Χίγκινς, εκτόξευσαν για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-57). Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να αντιδράσει άμεσα και 10 λεπτά πριν το φινάλε, βρισκόταν πίσω με 54-66, εξαιτίας της απογοητευτικής της άμυνας.

Στην τελευταία περίοδο το ιταλικό σύνολο θέλησε να φέρει τούμπα το ματς, ωστόσο ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κάιλ Χάινς, εκτόξευσε το προβάδισμα για την ομάδα της Μόσχας στο +20 (56-76) με 4′ να απομένουν και έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους, ενώ το τελικό σκορ ήταν το 64-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 38-36, 54-66, 64-79.
ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 10, Χίκμαν 10 (1), Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 11, Ντράγκιτς 7, Μάτσβαν, Πάσκολο, Τσιντσιαρίνι 4 (1), Σάντερς 4, Αμπάς 4 (1), Τσερέλα, Σιμόν 7.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Κουλάγκιν 14 (2), Όγκουστιν 4, Φριτζόν 9 (1), Τζάκσον 14 (2), Αντόνοφ 6 (2), Φρίλαντ, Φορονσέβιτς 1, Χίγκινς 11 (3), Κουλάγκιν 5 (1), Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr