Facebook Pixel Σταμάτησε τον Σάρας η Ούνικς!
| 2016-12-22 23:01:00

Σταμάτησε τον Σάρας η Ούνικς!

Η Ούνικς Καζάν ήταν απίστευτη στο τέταρτο δεκάλεπτο, και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι για ακόμα μία φορά σε τρομερή κατάσταση, επικράτησε εκτός έδρας της Ζαλγκρίς με 80-88! Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Κώστα Καϊμακόγλου,

H Zαλγκίρις προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (68-57) και έδειχνε πως έχει το... πάνω χέρι για τη νίκη. Όμως, η Ούνικς Καζάν πραγματοποίησε μία απίστευτη τέταρτη περίοδο και, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 30-11, έφυγε με το διπλό από την Λιθουανία (80-88). Με αυτή τη νίκη, οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 5-9, εκεί όπου βρίσκεται πλέον και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Κορυφαίος του παρκέ ήταν ο τρομερός Κιθ Λάνγκφορντ (24 π), με τον Κώστα Καϊμακόγλου να είναι εξαιρετικός (13 π/4 ριμπ). Από τους ηττημένους, πάλεψε ο Παούλιους Γιανκούνας, με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να... πετά φωτιές στο ξεκίνημα, η Ούνιξ Καζάν πήρε προβάδισμα δέκα πόντων, τόσο στο 5ο (16-6) όσο και στο 6ο λεπτό (18-8). Ο Κίνο Κόλομ ανέλαβε δράση στη συνέχεια, όμως η Ζαλγκίρις «έτρεξε» ένα σερί 9-2 και μείωσε στους 4 (19-23), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε στροφές στη συνέχεια και κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι και, αφού ισοφάρισαν σε 28-28 στο 13ο λεπτό, πέρασαν άμεσα μπροστά στο σκορ (30-28, 13'). Η Ούνικς συνέχισε να παλεύει και δεν επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να ξεφύγει. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (46-43).

Με φόρα μπήκε και στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις. Μετά το ισόπαλο 54-54 του 26ου λεπτού, οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές τους Λεκαβίτσιους και Μότουμ, έτρεξαν ένα σερί 15-4 και προηγήθηκαν με 69-58, στο 30ο λεπτό.

Η Ούνικς δεν ήταν έτοιμη να... παραδοθεί, κάτι που έδειξε έντονα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο και τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 13-1, οι Ρώσοι μπήκαν σε θέση οδηγού, καθώς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 70-72 (35'). Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ήταν φυσικά ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος, παράλληλα, απάντησε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους όταν η Ζαλγκίρις πλησίασε στον πόντο (από 78-79 σε 78-82, στο 39'). Ο Παραxούσκι διαμόρφωσε το 85-80, με το τελικό σκορ να μένει στο 88-80 υπέρ της Ούνικς.

Πηγή: sdna.gr