Facebook Pixel Υποκλιθείτε στον πρώτο μάγκα της Ευρώπης!
| 2017-01-13 00:53:00

Υποκλιθείτε στον πρώτο μάγκα της Ευρώπης!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Σπανούλη και κατάφερε να πάρει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη στην Βαρκελώνη με 69-67 και πλέον είναι πάρα πολύ δύσκολο να χάσει την 4αδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Στην δεύτερη θέση της Ευρωλίγκα «καρφιτσώθηκε» ο Ολυμπιακός μετά τον άθλο στη Βαρκελώνη, όπου νίκησε την Μπάρτσα χωρίς τον Σπανούλη με 69-67 και πλέον τον χωρίζει μόλις μία νίκη από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία έχει και ένα ματς λιγότερο.

Αντίθετα, τα πράγματα για την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι πλέον πάρα πολύ δύσκολα, καθώς κινδυνεύει σοβαρά να μείνει εκτός οκτάδας…

MVP της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους και ranking "20", ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Σε φοβερή

Ο… αντι-Σπανούλης, η περιφέρεια και το Buzzerbeater

Ο Ολυμπιακός παρά την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, πήγε στην Βαρκελώνη για να πάρει τη νίκη και κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Μπαρτζώκα. Οι Πειραιώτες έπαιξαν έξυπνα και προσπάθησα να «κρύψουν» την απουσία του αρχηγού, χρησιμοποιώντας στην θέση του τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πάντως τα βρήκε δύσκολα. Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα από νωρίς στο σκορ και με τρίποντα του Ντόλμαν και Ναβάρο προηγήθηκε 9-7 και 15-9. Στο φινάλε όμως της πρώτης περιόδου, με ένα σύντομο σερί και ένα απίστευτο τρίποντο του Γκριν στη λήξη της περιόδου, ο Ολυμπιακός μείωσε στο 20-17.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν το ματς στο 24-24, στο 14′. Οι πόντοι του Τόμιτς, αλλά και το τρίποντο του Κοπόνεν, έφεραν τους Καταλανούς στο 33-27, ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 33-29, με τον Ολυμπιακό να μην είναι καθόλου εύστοχος από την περιφέρεια. Φυσικά, μεγάλη ζημιά στο πρώτο μέρος έκανε ο Κόπονεν, ενώ για τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Γκριν με τους δύο παίκτες να έχουν από 8 πόντους έκαστος.

Δεν… μάσησε και με την άμυνα το πήρε!

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με κορυφαίο τον Παπανικολάου κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο «Παπ» έκλεβε στην άμυνα και στην επίθεση… πυροβολούσε με τρίποντα και έτσι το σκορ έγινε 33-34, ενώ όταν μπήκε και ο Πρίντεζης στο ματς, ανέβηκε στο 39-44. Ο Ράις κράτησε «ζωντανή» την Μπαρτσελόνα, φέρνοντας το ματς στον πόντο (43-44), αλλά εκεί «μίλησε» και πάλι η άμυνα, που έστειλε τους πρωταθλητές Ελλάδας στο 43-48. Οι Καταλανοί αντέδρασαν με ένα δικό τους 5-0 (48-48), όμως ο Γουότερς πήρε στις πλάτες του τους συμπαίκτες του και τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (48-52), με τους «ερυθρόλευκους» να το συντηρούν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου βρέθηκαν να προηγούνται με 54-56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Καταλανοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και προηγήθηκαν 60-56, ενώ ο Ράις έκανε το 64-58, δίνοντας… αέρα νικητή στην Μπάρτσα. Ωστόσο, ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε 64-61, ενώ με δύο βολές του Πρίντεζη και ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο 64-65.

Ο Λοτζέσκι μάλιστα, 35'' πριν το τέλος ευστόχησε σε δίποντο για το 64-67, όμως ο Κόπονεν, 26,7'' πριν από την λήξη ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε σε 67-67. Ο Βεζένκοφ 7,4'' πριν από το φινάλε έκανε φάουλ στον Μάντζαρη, ο οποίος είχε 2/2 βολές (67-69). Έτσι λοιπόν, όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση, όπου οι Πειραιώτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στον Ρέις και κατάφεραν να φύγουν με μία τεράστια νίκη από τη Βαρκελώνη!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 15 (1), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένφρο 3, Τόμιτς 12.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1τρ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2τρ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.