Facebook Pixel Η Τότεναμ άφησε μόνο μία ευκαιρία για το... σεντόνι στη Γιουνάιτεντ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-05-14 21:53:00

Η Τότεναμ άφησε μόνο μία ευκαιρία για το... σεντόνι στη Γιουνάιτεντ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Τότεναμ νίκησε 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο τελευταίο ματς του "White Hart Lane" και έστειλε οριστικά εκτός τετράδας την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο.

Η μοναδική περίπτωση για να παίξει στο Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι να κατακτήσει το Europa League στον τελικό της 24ης Μαΐου με τον Αγιαξ. Η Τότεναμ επικράτησε με 2-1 των «μπέμπηδων» στο Λονδίνο και, πλέον, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο θα επιδιώξει να κατακτήσει το τρόπαιο στη Στοκχόλμη για να βρεθεί την επόμενη σεζόν στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Καταιγιστική η Λίβερπουλ πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Άπτον Παρκ, καθώς συνέτριψε 4-0 τη Γουέστ Χαμ για την 37η αγωνιστική της Premier League και «προβάρει το κοστούμι» της μιας θέσης για το Champions League. Δύο γκολ σημείωσε ο Κουτίνιο (57΄, 62΄) και από ένα οι Στάριντζ (35΄) και Ορίτζι (76΄).

Με το ίδιο σκορ ηττήθηκε στο Λονδίνο η Χαλ του Μάρκο Σίλβα από την Κρίσταλ Πάλας και αποχωρεί από την Premier League, καθώς την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Championsip. Η Κρίσταλ Πάλας σφράγισε την παραμονή της στην κατηγορία με τα γκολ των Ζαχά (3΄), Μπέντεκε (34΄), του πρώην Σέρβου άσου του Ολυμπιακού Λούκα Μιλιβόγιεβιτς στο 85ο λεπτό με πέναλτι και του Φαν Ανχολντ (90΄).

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Έβερτον - Γουότφορντ 1-0 (56' Μπάρκλεϊ)

Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι 0-1 (82' Μπατσουαγί)

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ 2-1 (29' Νταβίντ Σίλβα, 36' πέν. Γκαμπριέλ Ζεζούς / 42' Οκαζάκι)

Μπόρνμουθ - Μπέρνλι 2-1 (25' Στάνισλας, 85' Κινγκ / 83' Βόουκς)

Μίντλεσμπρο - Σαουθάμπτον 1-2 (72' Μπάμφορντ / 42' Τζέι Ροντρίγκεθ, 57' Ρέντμοντ)

Σάντερλαντ - Σουόνσι 0-2 (9' Γιορέντε, 45'+2 Νότον)

Στόουκ - Άρσεναλ 1-4 (67' Κράουτς / 42' και 80' Ζιρού, 55' Εζίλ, 76' Αλέξις Σάντσες)

Κυριακή

Κρίσταλ Πάλας - Χαλ 4-0 (3' Ζαά, 34' Μπεντεκέ, 85' πέν. Μιλιβόγεβιτς, 90' Φαν Άανχολτ)

Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ 0-4 (35' Στάριτζ, 57' και 61' Κοουτίνιο, 76' Ορίγκι)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (6' Γουανιάμα, 48' Κέιν / 71' Ρούνεϊ)