Facebook Pixel Ο Ολυμπιακός δεν είναι… Παναθηναϊκός!
| 2016-05-10 20:53:00

Ο Ολυμπιακός δεν είναι… Παναθηναϊκός!

Αν και βρέθηκε να χάνει 17 πόντους από την ΑΕΚ, με τον Χάκετ να κάνει τρομερό ματς γύρισε και πήρε τη νίκη (75-89), κάτι που δεν μπόρεσαν να κάνουν στον Άρη οι Πράσινοι. Τελικό και περιμένει!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε επική ανατροπή σε βάρος της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, «σκούπισε» τη σειρά με τους «κιτρινόμαυρους» (3-0) και εξασφάλισε από σήμερα την παρουσία του στους τελικούς! Το μόνο που μένει για τους Πειραιώτες είναι να μάθουν τον αντίπαλό τους από την έτερη σειρά των ημιτελικών μεταξύ Παναθηναϊκού και Άρη. Καταλύτης για επικράτηση των πρωταθλητών ήταν ο Χάκετ που πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο ημιχρονο, πολύ καλοί και οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Λοτζέσκι. Για τον Δικέφαλο ξεχώρισε ο Μπράουν με 17 πόντους.

Ευστοχία και ενέργεια έδωσαν τα προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους Μάντζαρη (6 πόντοι με 2/2 τίποντα) και Σπανούλη (5π.) να είναι «ζεστοί» πήρε προβάδισμα με 4-11. Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με όπλο τον επιθετικό της πλουραλισμό και την ενέργεια στην άμυνα. Παίρνοντας σκορ από 5 διαφορετικούς παίκτες, η «Ένωση» έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-2 παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 21-18 υπέρ της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς.

Η «Ένωση» εδραίωσε την κυριαρχία της στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +14 σε δυο περιπτώσεις (38-24 και 41-27)! Οι παράγοντες που έφεραν αυτή την εξέλιξη ήταν η ευστοχία των «κιτρινόμαυρων» από τα 6.75 (δυο τρίποντα από τον Σάκοτα, ένα από τον Κάρτερ), η αντίστοιχη αστοχία των αντιπάλων στον ίδιο τομέα, καθώς και η πολύ καλή αμυντική απόδοση του Δικέφαλου που μπλόκαρε τους «ερυθρολεύκους» οδηγώντας τους σε πολλές λάθος επιλογές. Το 41-31 υπέρ των γηπεδούχων ήταν το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ολική επαναφορά δια χειρός Χάκετ

Ελάχιστα άλλαξαν στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ συνέχισε να βγάζει πάρα πολύ ενέργεια σε αντίθεση με τους αντίστοιχους του Ολυμπιακού που σε μεγάλα διαστήματα έμοιαζαν να βρίσκονται σε… άλλο γήπεδο. Έτσι, με τους «κιτρινόμαυρους» να βγάζουν τρομερές και να οδηγούνται από τον… διαστημικό Μπράουν στην επίθεση (πέτυχε 7 πόντους στην 3η περίοδο) πήραν προβάδισμα 17 πόντων (50-33). Σε εκείνο το σημείο ο Ντάνιελ Χάκετ πήρε το όπλο του! Ο Ιταλός βάλθηκε να γυρίσει μόνος του το ματς και με 11 σερί πόντους μέσα σε 2 λεπτά μείωσε σε 54-47. Δυο ακόμα καλάθια από Λοτζέσκι και Χάντερ κατέβασαν τη διαφορά στους 3 (54-51) για να έρθει η απάντηση της ΑΕΚ με νέο σερί 5-0 που την επανέφερε στους 8 (59-51)! Ακόμα ένα τρίποντο του Χάκετ στην εκπνοή διαμόρφωσε το 61-55, που ήταν το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Μόλις δυο λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 62-61 και αμέσως μετά με 65-61 συμπληρώνοντας αισίως ένα σερί 13-0! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ξανακοίταξαν πίσω. Βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους και δεν άφησαν την ΑΕΚ να κυκλοφορήσει την μπάλα αναγκάζοντάς τη βεβιασμένες επιλογές. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι. Βρήκαν μεγάλα τρίποντα από Αγραβάνη, Παπαπέτρου, Χάκετ και Σπανούλη. Κάπως έτσι η διαφορά πήγε στους 16 (89-73) μόλις 2 λεπτά πριν από τη λήξη τελειώνοντας τα όνειρα του Δικεφάλου για επιστροφή!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89.

ΑΕΚ: Χέρστον 10, Μαυροκεφαλίδης 8(4ρ), Κάρτερ 9(1), Μπράουν 17(2τρ, 5ασ), Έρικ, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9(3/3τρ), Μιλόσεβιτς 7(1τρ, 6ρ), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4(6ρ)

Ολυμπιακός: Σπανούλης 13(3/5τρ, 4ασ, 5λ), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 8(1), Μάντζαρης 6(2τρ, 4ασ), Παπανικολάου 4, Χάντερ 6(7ρ), Παπαπέτρου 9(1), Στρόμπερι, Πρίντεζης 11(1), Γουόρικ, Χάκετ 18(3/4τρ, 5ασ), Λοτζέσκι 14(1τρ, 4ασ)