Facebook Pixel Το πήρε η Ζαλγκίρις και συνεχίζει
| 2013-11-14 22:49:00

Το πήρε η Ζαλγκίρις και συνεχίζει

Άλλο ένα βήμα προς το Top-16 έκανε η Ζαλγκίρις επικρατώντας της Μπάμπεργκ στο Κάουνας για το B' όμιλο με το 91-81.

Στο πρώτο μέρος, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο ισόπαλες στο 39-39. Κακό το παιχνίδι του πρώτου ημιχρόνου, καθώς τόσο η Ζαλγκίρις, όσο και η Μπάμπεργκ, έπαιζαν άναρχα με πολλά λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, η Ζαλγκίρις μπήκε στο παρκέ με σκοπό να «κλειδώσει» τη νίκη. Η λιθουανική ομάδα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και κατάφερε να κατατροπώσει τη Μπάμπεργκ, τρέχοντας ένα επί μέρους 30-15 στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, το παιχνίδι δεν παρουσίασε κάποια ιδιαίτερη αλλαγή και έτσι η Ζαλγκίρις έφτασε στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τζάστιν Ντέτμον με 24 πόντους, όλους με τρίποντα (6/6), ενώ μοίρασε και εννέα ασίστ, φτάνοντας τους 32 πόντους στο ράνκινγκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-39, 69-54, 91-81