Facebook Pixel "Πράσινο" το... ντέρμπι!
| 2014-05-13 23:13:00

"Πράσινο" το... ντέρμπι!

Ένας ΠΑΟΚ από τα... παλιά, κοίταξε στα ίσα τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ, απείλησε με break, με τους πρωταθλητές τελικά να κάνουν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με νίκη 89-83!

Αν και πάλεψε πολύ ο ΠΑΟΚ, έχοντας και παράπονα από τη διαιτησία, δεν μπόρεσε να νικήσει μετά από 16 χρόνια στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό, που είχε σε φοβερή μέρα τον Μαυροκεφαλίδη με 32 πόντους! Συγκλονιστικοί για τον Δικέφαλο οι Τσαϊρέλης, Κούπερ, Μπόγρης. Την Πέμπτη το 2ο ματς στην Πυλαία.

Το 4-2 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός έγινε πολύ γρήγορα 4-10, χάρη σε ένα σερί 8-0 του ΠΑΟΚ ο οποίος σούταρε με 7/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Οι "πράσινοι" παρουσιάστηκαν μουδιασμένοι στο ξεκίνημα και βρέθηκαν στο -10 (14-24), ενώ η ομάδα του Μαρκόπουλου έβαλε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όντας πολύ συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της. Το 21-31 της α' περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 78% στα δίποντα και 57% στα τρίποντα, ενώ οι "πράσινοι" είχαν 5/10 δίποντα (50%) και 2/8 τρίποντα (25%).

Με ένα επιμέρους 6-2 ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ο οποίος κατάφερε να μειώσει σε 27-33 με τους Διαμαντίδη και Μαυροκεφαλίδη. Ο Πέιν ο οποίος ξεκίνησε το παιχνίδι με τη μάσκα αλλά στη συνέχεια την έβγαλε, έγραψε το 31-39 στο 14' και ο Αλβέρτης κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ. Δύο συνεχόμενα λάθη από Κάρι και Ράιτ σε θέσεις που δεν υπήρχε "πράσινος" εξόργισαν τον "Φράγκι" που επανέφερε τον Διαμαντίδη στο παρκέ. Η πιο αξιόπιστη λύση του Παναθηναϊκού ήταν ο Μαυροκεφαλίδης ο οποίος έφτασε τους 20 πόντους σε σχεδόν 15,5 λεπτά αγώνα, όντας ασταμάτητος.

Ο Διαμαντίδης ευστόχησε με το τέλος του ημιχρόνου στο δίποντο που επιχείρησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων κι έγραψε έτσι το 45-49, με τους "πράσινους" να σουτάρουν με 29% στα τρίποντα (4/14).

Πολύ καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο β' ημίχρονο. Περιόρισε αισθητά την επίθεση του ΠΑΟΚ και με επιμέρους 12-4 πέρασε μπροστά γράφοντας το 57-53 με κάρφωμα του Λάσμε. Οι "πράσινοι" πήγαν σε σετ παιχνίδι, ωστόσο το 61-56 μετατράπηκε γρήγορα σε 61-62 με τον Μπόγρη να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα καλάθια και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα μικρό 6-0.

Με το 9ο εύστοχο δίποντο του Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο τέλος του γ' δεκαλέπτου σε 65-66 με το ντέρμπι να παραμένει ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ο Φώτσης έσπασε το ρόδι στα σουτ έξω από τα 6.75μ., ισοφαρίζοντας σε 70-70 στο στο 32', όμως το βαρύ πυροβολικό του Παναθηναϊκού άκουγε στο όνομα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που έφτασε τους 28 πόντους και 8 ριμπάουντ μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα. Πάντως, ο ΠΑΟΚ πότε με τον Πέιν και πότε με τον Κούπερ έμενε συνέχεια μέσα στο παιχνίδι... Το τρίποντο του Ματσιούλις ισοφαρίστηκε από εκείνο του Κούπερ, ενώ στο 1.33'' για το τέλος ο Φώτσης έγραψε το 83-81. Ο τελευταίος έκανε και το 85-81 δίνοντας αέρα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83