Facebook Pixel Νίκη είναι και αυτή
| 2015-01-18 22:24:00

Νίκη είναι και αυτή

Ο Ολυμπιακός δεν θάμπωσε κόντρα στον δυσκολοκατάβλητο Παναιτωλικό, αλλά εν τέλει πήρε αυτό που δικαιούταν νικώντας 2-0 (Ντοσεβί, Μανιάτης στις καθυστερήσεις) και παρέμεινε στην πρώτη θέση

Μετά από ένα φλύαρο πρώτο μέρος, όπου ξεχώρισαν κάποιες ενέργειες του Φορτούνη, ο Ολυμπιακός κυνήγησε στη συνέχεια με μεγαλύτερη ζέση το γκολ και τελικά το πέτυχε με τον διακριθέντα Ντοσεβί στο 69`, παίρνοντας παράλληλα και τη νίκη, την οποία σφράγισε με το γκολ του Μανιάτη στις καθυστερήσεις. Ο Παναιτωλικός δεν απείλησε, στάθηκε καλά αμυντικά και ουσιαστικά προδόθηκε μόνο στη φάση του πρώτου γκολ. Δύσκολη μεν, δίκαιη δε επικράτηση των πρωταθλητών, με τον Βίτορ Περέιρα να μπαίνει με το δεξί στο "Καραϊσκάκη" και την ομάδα του να παραμένει πρώτη στη βαθμολογία

Δεν έφτανε ο Φορτούνης

Όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αρκετή πίεση και τον Παναιτωλικό να περιμένει, αλλά είτε έτσι, είτε αλλιώς φάσεις δεν είδαμε στο ξεκίνημα. Το ματς λοιπόν δεν είχε ρυθμό και οι ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν διαδρόμους, παίζοντας κυρίως από τα πλάγια. Οι Αγρινιώτες δεν είχαν κινδυνέψει και μάλιστα σε δυο λεπτά (16` και 17`) είχαν δυο καλές στιγμές με Άλβες και Μύγα.

Η κατοχή των γηπεδούχων άγγιζε το 70%, όμως οι τελικές ήταν τρεις για τον Παναιτωλικό... Δυο καλές ενέργειες του ορεξάτου Φορτούνη (27`έχασε την ευκαιρία ο Αφελάι και 29`έκοψε η άμυνα) που "τάισε" τους συμπαίκτες του δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ στο 26` είχε κοπεί με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Κάπελ που έβγαινε από αριστερά μόνος. Φτάσαμε στο 39` για να δούμε πάλι φάση, με τον Στεφανάκο δις να αποκρούει τα διαδοχικά σουτ και τον Ολυμπιακό να πιέζει ασφυκτικά στο τέλος, δίχως όμως αποτέλεσμα εξ ου και το 0-0. Αξίζει να σημειωθεί πως στο τελευταίο 5λεπτο ο Παναιτωλικός έπαιζε με 10 λόγω τραυματισμού του Άλβες στο πρόσωπο από χτύπημα του Αφελάι...

Έφτανε το... 4-4-2

Χωρίς αλλαγές και χωρίς αλλαγή... ρυθμού ξεκίνησε το β` μέρος, με τον Στεφανάκο στο 51` να επεμβαίνει πάλι σωτήρια στις προσπάθειες των Ντοσεβί και Μανιάτη. Ο Ολυμπιακός πίεζε αλλά με βαθιές μπαλιές στην άμυνα και τον Περέιρα να γκρινιάζει δικαιολογημένα στον πάγκο. Ο Μήτρογλου στο 65` έχασε την καλύτερη ευκαιρία του ματς, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση και ο Περέιρα μετά πέρασε Ντουρμάζ και Μπενίτες στη θέση των Φορτούνη (είχε πέσει στο β`) και Αφελάι για 4-4-2.

Η πίεση του Ολυμπιακού απέδωσε στο 69` όταν από κόντρα σε σουτ του Μήτρογλου, ο Ντοσεβί από κοντά νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-0. Ο Χάβος έβαλε Σκαραμοτσίνο και Βασιλείου για τονώσει την επίθεση, αλλάζοντας και αυτός όπως ο Περέιρα σε 4-4-2. Πάντως οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν περισσότερο στο γκολ (Ντουρμάζ, Ντοσεβί), αλλά το ρευστό 1-0 παρέμενε και ο Μανιάτης στις καθυστερήσεις από την ωραία αντεπίθεση του Ντουρμάζ έκανε εύκολα το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι, Μανιάτης, Φορτούνης (64' Μπενίτες), Ντοσεβί (86' Μπουχαλάκης), Αφελάι (64' Ντουρμάζ), Μήτρογλου

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Μπεχαράνο, Μαλεζάς, Εντζεγκουέλε, Κέβιν (73' Σκαραμοτσίνο), Γοδόι, Άλβες, Φωτάκης, Μαρτίνες, Καπέλ, Μύγας (63' λ.τ. Κουτρομάνος).