Facebook Pixel Πήρε μπρος ο "Φέτφα"! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2015-01-18 19:11:00

Πήρε μπρος ο "Φέτφα"! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μέχρι σήμερα ο Γιάννης Φετφατζίδης είχε τρεις συμμετοχές ως αλλαγή στα ματς της Τζένοα. Σήμερα έπαιξε βασικός από την αρχή και σκόραρε δις στο 3-3 με τη Σασουόλο! Η Νάπολι το ντέρμπι κόντρα στη Λάτσιο, "κηδεία" η Αταλάντα στη Μίλαν

Στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής, η Νάπολι πήρε μία σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Λάτσιο χάρη στο υπέροχο γκολ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν. Ο Αργεντινός επιθετικός, με ένα ένα τρομερό σουτ από διαγώνια θέση, "κεραυνοβόλησε" τον Ετρίτ Μπερίσα και έδωσε προβάδισμα στους "παρτενοπέι" στο 18ο λεπτό. Η Λάτσιο προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως η Νάπολι έκλεισε τους χώρους και πήρε το πολυπόθητο "τρίποντο" φτάνοντας στους 33 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 3η θέση και αφήνοντας πίσω της τους "λατσιάλι" με 31.

Η ήττα της Μίλαν με 1-0 από τους "μπεργκαμάσκι" ήρθε απολύτως δίκαια και αφήνει τους "ροσονέρι" μακριά από τις θέσεις του Champions League. Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημείωσε ο Ερνάν Ντένις στο 33' μετά από αντεπίθεση κι ενώ ο Αργεντινός επιθετικός είχε δοκάρι λίγα λεπτά νωρίτερα.

Οι γηπεδούχοι ήταν απογοητευτικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αποτυγχάνοντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες, παρά την παρουσία του Αλέσιο Τσέρτσι στην ενδεκάδα. Ο διεθνής Ιταλός επιθετικός αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Τζιαμπάολο Πατσίνι και η μέθοδος επιθεσης της Μίλαν έγινε άκρως προβλέψιμη. Σέντρες μέσα στην περιοχή, εύκολη λεία για τους Στεντάρντο και  Μπιάβα, με συνέπεια η Αταλάντα να φτάσει πιο κοντά στο γκολ, αλλά οι επεμβάσεις του Ντιέγκο Λόπεθ κράτησαν το 1-0 μέχρι τέλους.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε ό,τι περνούσε από τα πόδια του για να μην «γκελάρει» η Τζένοα με τη Σασουόλο, αλλά δεν βρήκε άξιους συμπαραστάτες και τελικά η ομάδα της Γένοβας παραχώρησε χορταστική ισοπαλία (3-3) στη Σασουόλο, με τον Φετφατζίδη δύο φορές (53’ με ψύχραιμο τελείωμα) και στις καθυστερήσεις με πέναλτι να ισοφαρίζει και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.