Facebook Pixel Τον γλέντησαν ο Σάρας και ο Βουγιούκας!
| 2016-01-22 22:35:00

Τον γλέντησαν ο Σάρας και ο Βουγιούκας!

Τραγική βραδιά για τον Ολυμπιακό, γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα, χάνοντας από την Ζαλγκίρις με 75-55. Στο 2-2 πλέον ο Ολυμπιακός και μπλέκει!

Το χειρότερο ευρωπαϊκό του παιχνίδι, τα τελευταία χρόνια, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε με κάτω τα χέρια από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι Λιθουανοί από το τρίτο δεκάλεπτο ήταν συνεχώς στο +10, ενώ στο φινάλε η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους.

Τρομερό ματς για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους, ο οποίος είδε τον Γιακούνας να σημειώνει 18 πόντους και τον Βουγιούκα 13, αλλά με πολλές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. Για τον Ολυμπιακό από 11 είχε ο Όντομ, 8 ο Χάντερ, 7 οι Χάκετ – Πρίντεζης και 6 ο άστοχος σήμερα Σπανούλης.

Μικρό σκορ, μεγάλα προβλήματα!

Όποιοι θεωρούσα, πριν το τζάμπολ, πως ο Ολυμπιακός θα έκανε... περίπατο στην Λιθουανία, κατάλαβε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πως το παιχνίδι δεν θα ήταν καθόλου εύκολο. Η Ζαλγκίρις μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και τα από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως θα παλέψει για τη νίκη. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε 10-5 αιφνιδιάζοντας τους Πειραιώτες, ωστόσο με τους Πρίντεζη – Σπανούλη και Χάντερ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προσπέρασε 10-12 και 15-17, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 17-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όπου ο Ολυμπιακός έδειχνε να κρατάει τα ηνία του αγώνα, προηγούμενος 17-22 και 19-24. Οι Πειραιώτες παρότι δεν μπορούσαν να... τρέξουν στο παιχνίδι, ήταν καλύτεροι και έλεγχαν το ματς. Ωστόσο, μετά το 15' η Ζαλγκίρις βρήκε κενά στην ερυθρόλευκη άμυνα, μπλόκαρε επιθετικά τους Σπανούλη – Πρίντεζη και με ένα γρήγορο σερί (14-3), κατάφερε να ισοφαρίσει σε 24-24 και τελικά να κλείσει το ημίχρονο στο 33-27, γεγονός που είχε ξεσηκώσει τους φιλάθλους στην εξέδρα.

«Ζόρια» και διαφορά η Ζαλγκίρις...

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν φανερό πως βρισκόταν... εκτός ματς. Οι Πρίντεζης και Σπανούλης είχαν εγκλωβιστεί στην άμυνα της Ζαλγκίρις, ενώ οι Αμερικανοί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν στο σκορ. Έτσι λοιπόν, οι Λιθουανοί κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα, κατάφεραν σιγά – σιγά να «χτίσουν» μία διαφορά ασφαλείας. Αρχικά προηγήθηκαν 40-29 και στην συνέχεια 44-33 και 47-39. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με δύο τρίποντα των Μάντζαρη και Όντομ να... γυρίσει στο ματς, μείωσε σε 51-45 και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 53-45.

Αγνώριστος και καταστροφή!

Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, θα έπρεπε να μπει μέσα και να κυνηγήσει την ανατροπή. Άλλωστε, το -8 δεν ήταν απαγορευτικό. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι ήταν σε κάκιστη μέρα επιθετικά και αμυντικά και έτσι από πολύ νωρίς έριξαν λευκή πετσέτα. Ο Γιανκούνας με δικούς του πόντους έκανε το 57-45, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βουγιούκας. Με δικούς του πόντους και τον Ολυμπιακό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, η διαφορά έφτασε στο 60-45 και στην συνέχεια... εκτοξεύτηκε στο 69-49, ενώ το τελικό σκορ ήταν 75-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Βενέ, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2, Σεϊμπούτις 11 (1), Μότουμ 9, Γιανκούνας 18, Βουγιούκας 13, Σαγιούς, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 6, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1), Χάκετ 7.