Facebook Pixel Επιτέλους νίκη η "Φενέρ"!
| 2016-11-17 22:29:00

Επιτέλους νίκη η "Φενέρ"!

Μετά από τρεις σερί διαδοχικές "σφαλιάρες" η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με κορυφαίο τον Σλούκα (21π., 4 ασ.) πήρε το ντέρμπι με την Εφές Αναντολού (88-80)

«Φουριόζα» μπήκε η Εφές στο παρκέ της Ulker Sports Arena και προηγήθηκε γρήγορα με 2-9. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνήλθαν και πέρασαν μπροστά (11-9) με μπροστάρη τον Ντίξον (5π.). Ωστόσο, η Εφές βρήκε ξανά τον τρόπο να επιβάλει το ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε και μία τεχνική ποινή στον «Ζοτς» και βρέθηκε ξανά στο +8 (17-25).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία... ραψωδία του Κώστα Σλούκα, ο οποίος έκανε τα πάντα τέλεια. Αρχικά μείωσε σε 22-25 με συνεχόμενους πόντους, ενώ «ξαναχτύπησε» όταν η Εφές... άνοιξε ξανά τη διαφορά υπέρ της (24-32). Βολές, τρίποντα και ασίστ ήταν στο... κάδρο του «Σλου» (13π.) και η Φενέρ πλησίασε στον πόντο (35-36). Με μία από τις γνωστές συνεργασίες Σλούκα-Βέσελι η Φενέρ πέρασε τελικά μπροστά (41-40) και το ημίχρονο έληξε με σκορ 43-42.

Με φόρα μπήκε και στην τρίτη περίοδο η Φενέρ που δεν άργησε να βρεθεί στο +5 (51-46, στο 24'). Ωστόσο, η Εφές... ταρακουνήθηκε και απάντησε με σερί 0-10 για το 51-56. Ο Ντατόμε ευστόχησε σε τρίποντο για το 56-58 και το μομέντουμ άλλαξε ξανά έπειτα από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τόμας. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 64-61, ενώ ο Ντάνστον προηγουμένως είχε προσφέρει ένα απίστευτο highlight με κάρφωμα στη... μούρη του Βέσελι.

O Mαχμούτογλου εξελίχθηκε σε απρόσμενο πρωταγωνιστή με πέντε σερί πόντους για το 69-61, ενώ λίγο αργότερα ο Κάλινιτς διαμόρφωσε το 75-65. Mε καλάθι του Ερτέλ, η Εφές μείωσε σε 80-74, αλλά ο Σλούκας «απάντησε» με γκολ-φάουλ που «καθάρισε» το ματς. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς πριν φτάσουν στο τελικό 88-80.

Πηγή: sdna.gr