Facebook Pixel Γιάννης Αντετοκούνμπο: Σημείωσε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ.
NBA
| 2022-10-21 08:37:00

Mε double-double άρχισε τη σεζόν ο Giannis - 21 π., 13 ρ., 8 α. - Νίκης Μπακς 88-90 με Σίξερς (ΒΙΝΤΕΟ)

Σπουδαία νίκη σημείωσαν οι Μπακς στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα, καθώς «πέρασαν» από τη Φιλαδέλφεια κερδίζοντας τους Σίξερς με 90-88. Ανίθετα αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους γηπεδούχους, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Σημείωσε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πατ Κόνατον, Κρις Μίντλετον, Τζο Ινγκλς, και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές), 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 πόντους (4/12 τρίποντα) αλλά και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζοέλ Εμπίιντ.

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Πολύ άστοχος ο Εμπίιντ που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (6/21 σουτ) και 12 ριμπάουντ ενώ 15 πόντους σημείωσε και ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς στο Fiserv Forum. Στο ντέρμπι του Λος Άτζελες οι Κλίπερς ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν τη νίκη απέναντι στους Λέικερς με 103-97.

Ο Τζον Γουόλ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Κλίπερς είχε 15 πόντους, όσους και ο Πολ Τζορτζ ενώ ο Καγουάι Λέοναρντ, που επέστρεψε μετά από έναν χρόνο, είχε 14 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Για τους Λέικερς ο Λόνι Γουόκερ είχε 26 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 25 πόντους και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σε ότι αφορά στον Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 2 πόντους με 0/11 σουτ...