Facebook Pixel Τους πήραμε τα σώβρακα...
| 2012-05-27 19:31:00

Τους πήραμε τα σώβρακα...

Δεύτερο χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Ντέμπρετσεν, αυτή τη φορά στα 400μ. μικτή ατομική.

Ο 28χρονος πρωταθλητής μας τερμάτισε τρίτος στον τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 4:14.41, που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς βελτιώνει το 4:14.62 που είχε κάνει στις 31 Ιουλίου 2011, στο Παγκόσμιο της Σανγκάης. Μάλιστα, ο Δρυμωνάκος πάλεψε ως την τελευταία χεριά για το ασημένιο μετάλλιο, που τελικά πήρε ο Ούγγρος Νταβίντ Βεράζτο με 4:14.23, ενώ μακράν πρώτος ήταν ο συμπατριώτης του Λάζλο Τσεχ με 4:12.17.

Εξάλλου, το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Νέρι Νιαγκουάρα στα 50μ. ελεύθερο. Η 29χρονη πρωταθλήτρια τερμάτισε τρίτη με 24.93 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς βελτίωσε το 25.09 που είχε κάνει στον χθεσινό ημιτελικό.