Facebook Pixel Κάτι τέτοια, τα έχει για ορεκτικό!
| 2011-09-01 19:47:00

Κάτι τέτοια, τα έχει για ορεκτικό!

Μας ανοίγει την όρεξη η Εθνική. Δύο στα δύο στον 3ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Μετά τη Βοσνία, κέρδισε άνετα τη Φινλανδία (81-61). Κορυφαίοι Μπουρούσης (19π.), Ζήσης (14π.).

ΟΚ, πήραμε τη νίκη με τους φιλότιμους Φινλανδούς με 20άρα, αλλά τα 22 λάθη καλό θα είναι να μην επαναληφθούν...

Τα καλά νέα για την Εθνική στο πρώτο 10λεπτο ήταν οτι ήμασταν καλύτεροι από χτες, εξ ου και το 20-14 υπέρ μας. Τα κακά νέα ήταν τα 7 λάθη, αλλά και τα δύο φάουλ του Καλάθη.

Στη δεύτερη περίοδο, χωρίς η ομάδα να είναι κάτι... σούπερ, με τους "παλιούς" Φώτση, Ζήση και Μπουρούση να παίρνουν στα χέρια τους το  σκοράρισμα (11 και 7 αντίστοιχα, με τον Ζήση να έχει 8) φτάσαμε στο +9 (41-32), παίζοντας καλά κοντά στο καλάθι.

Πληγή και πάλι τα λάθη (12 συνολικά σε ένα ημίχρονο), ενώ κάναμε... ήρωα τον Λι (13π. με 6/7 δ.).

Όταν η Ελλάδα, έσφιξε κάπως τα λουριά στην άμυνα, φτάσαμε δυο φορές στο +15 στο τρίτο 10λεπτο, ενώ οι Φινλανδοί είχαν μέχρι και 4 λεπτά να σκοράρουν για να φτάσουμε τελικά στο 57-44. Τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα είχε αναλάβει ο Μπουρούσης με 13 πόντους.

Διαδικαστικό ήταν το 4ο δεκάλεπτο ουσιαστικά, με τον Μπουρούση να... οργιάζει, με χαϊλάιτ τις δύο σερί τάπες στον Μότολα! Παρότι είχαμε φτάσει τα 19 λάθη, η Εθνική είχε εύκολα το πάνω χέρι στο ματς. Στο 3.19 ήμαστε στο +20 (53-73), με τον Νικ Καλάθη να έχει αποχωρήσει με 5 φάουλ.

Κάπου εκεί ήρθε η χαλάρωση, "φάγαμε" 2 τρίποντα, φτάσαμε και τα 22 (!) λάθη, αλλά στο τέλος το ταμπλό έγραψε 81-61.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-41, 44-57, 61-81

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κόιβιστο, Νίκιλα 1, Μούρινεν 2, Χαφ 5, Λι 13, Μακαλάινεν, Κότι 1, Κόπονεν 21 (4), Σάλιν 6 (2), Μότολα 5 (1), Βίρτανεν 6 (2), Ράνικο 1.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος (6 ασίστ), Μπουρούσης 19 (10 ριμπάουντ), Ζήσης 14, Βασιλειάδης 5 (1), Καλάθης 6, Φώτσης 9 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μαυροειδής 2, Μπράμος 9 (2), Κουφός 7, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 6 (1).