Facebook Pixel Οι Λιθουανοί δεν αστειεύονται...
| 2011-09-02 23:15:00

Οι Λιθουανοί δεν αστειεύονται...

Οι Λιθουανοί θέλουν να φτάσουν ψηλά στο Ευρωμπάσκετ που γίνεται στη χώρα τους και με τη νίκη τους 75-68 επί των Τούρκων στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου, έδειξαν στους Ισπανούς πως δεν είναι μόνοι τους. Καθάρισε στο τέλος ο "Σάρας", μοιραίος ο Πρέλτζιτς.

To παιχνίδι άρχισε καλά για τους γηπεδούχους και ιδιαίτερα για τον Καουκένας, ο οποίος ήταν ο ηγέτης της παρέας τους στο πρώτο τετράλεπτο για το 8-4. Οι βοήθειες από Καλνιέτις και Σονγκάιλα έδωσαν στην Λιθουανία το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-17, την ίδια στιγμή που ο Ιλιασόβα έκανε σπουδαίο ματς.

Καντέρ και Ασίκ έδωσαν λύσεις και έτσι οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με έξι πόντους (27-21) την ίδια στιγμή που οι αστέρες της Λιθουανίας δεν ήταν σε καλή ημέρα. Οι Τούρκοι πήγαν με προβάδισμα και στο ημίχρονο με τον Γιασάιτις να μειώνει σε 35-32.

To τρίτο δεκάλεπτο κύλησε όπως και το δεύτερο. Οι Λιθουανοί με τον Γιασικεβίτσκους να μοιράζει ασίστ και τους Πόσιους και Γιανκούνας να εκτελούν δεν άφηναν τους Τούρκους, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Ιλιασόβα, να ξεφύγουν.Έτσι, κάθε φορά που οι τυπικά γηπεδούχοι έπαιρναν προβάδισμα, οι Λιθουανοί έφερναν το ματς στα ίσα και μάλιστα με καλάθι του Πόσιους πέρασαν μπροστά μετά από ένα δεκάλεπτο με 51-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση. Το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο. Ο Ασίκ με νταμπλ νταμπλ στο 34' (10π-11ριμπ) έδωσαν τις ανάσες που χρειαζόταν ο Ιλιασόβα και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 58-56 με τον "Σάρας" να απαντάει αμέσως για το 59-58 υπέρ των Λιθουανών. Το τελευταίο τετράλεπτο δεν διέφερε σε τίποτα σε σχέση με τα προηγούμε 36' της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο με τον Καουκένας να το 69-67 και τον Πρέλτζιτς με 1/2 βολές να μειώνει σε 69-68. Ο Σονγκάιλα δεν τον μιμήθηκε και έτσι έγινε το 71-68 και στην επόμενη επίθεση ο Πρέλτζιτς έκανε ένα λάθος που δεν γίνεται ούτε στα παιδικά πρωταθλήματα και οι Τούρκοι έχασαν-την όποια-ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Ονάν έκανε φάουλ στον "Σάρας" για να τον στείλει στις βολές και ο σούπερ σταρ της ομάδας του Κεμζούρα "καθάρισε" για την παρέα του.

Δεκάλεπτα: 17-19, 35-32, 49-51,68-75

Τουρκία: Ακιόλ, Πρέλτζιτς 7, Ονάν 10, Ιλιασόβα 20, Τουντσερί 2, Σαβάς 2, Ασίκ 11 (13ριμπ), Αρσλαν 2, Καντέρ 5, Τούρκογλου 9.

Λιθουανία: Καουκένας 11, Καλνιέτις 9, Πόσιους 9, Γιανκούνας 7 (5ριμπ), Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 11 (5ριμπ), Λαβρίνοβιτς, Γιασικεβίτσιους 7 (7ασ), Πετραβίτσιους 5, Γιαφτόκας 4 (6ριμπ).

Πηγή: gazzetta.gr