Facebook Pixel Ξανά... συγκάτοικοι στην κορυφή!
| 2012-01-16 21:58:00

Ξανά... συγκάτοικοι στην κορυφή!

Η Βέροια έβαλε τέλος στα αήττητο σερί των 7 αγώνων του Πανθρακικού, επιβλήθηκε 1-0 στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Football League και έπιασε ξανά τον Πλατανιά στην 1η θέση!

Η Βέροια υποδέχθηκε τον Πανθρακικό στο ντέρμπι κορυφής της Football League με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα από τον Πλατανιά (1-0), ενώ οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το αήττητο των τελευταίων 7 αγώνων, στους οποίους, μάλιστα, δεν είχαν δεχθεί ούτε γκολ! Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν σε δύο περιπτώσεις με τον Πόνσε, ενώ η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 25', όταν το σουτ του Ολαϊτάν δεν ανησύχησε τον Κουτσόπουλο. Οι παίκτες των δύο ομάδων αδυνατούσαν να βρουν διαδρόμους προς τις δύο εστίες, με τον Κοντογουλίδη να χάνει την τελευταία καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο, με τον Καλστά να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 57' και τα λάθη να συνεχίζονται και από τις δύο ομάδες. Μετά το 60' ο ρυθμός βελτιώθηκε, ο Γεωργιάδης στάθηκε άτυχος στο 63', όταν η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου, ενώ ο Ολαϊτάν θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 69', με τον Καντιμοίρης να κάνει την απόκρουση του αγώνα στο 72' σε δυνατό σουτ του Πόνσε. Στο 78' ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης αποφάσισε να περάσει τον Τάντιτς στο παιχνίδι στη θέση του Τζημογιάννη και ο Σέρβος έδωσε την ασίστ στο 82' για να κάνει ο Ολαϊτάν από κοντά με προβολή το 1-0 και να λύσει τον... γόρδιο δεσμό! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Βέροια έφτασε στη μεγάλη νίκη, πιάνοντας και πάλι τον Πλατανιά στην 1η θέση με 34 βαθμούς, ενώ ο Πανθρακικός παρέμεινε στην 3η θέση με 30 βαθμούς.

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Τζημογιάννης (78' Τάντιτς), Σαμαράς, Μπάρμπας, Καλτσάς (86' Καπίας), Μπαργκάν (74' Λαναρής), Λανγκλέ, Ολαϊτάν, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης.

Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Κουτσόπουλος, Στάθης, Βαγγελόπουλος, Σαρακατσάνος, Χρήστου (88' Σίμωσης), Μουνάφο, Μακρυδημήτρης (84' Γωνιάδης), Μίνγκας (55' Σουλτανίδης), Μπαϊκαρά, Πόνσε, Κοντογουλίδης.