Facebook Pixel Ποιος κυνηγάει ποιον
| 2014-01-21 19:41:00

Ποιος κυνηγάει ποιον

Η χρησιμοποίηση του Μάρτενς με μόλις μία προπόνηση, ήταν ένα δώρο στον Πανιώνιο. Τα ματς Ολυμπιακός - Λεβαδειακός και ΠΑΟΚ - Πανιώνιος δεν γίνονταν την ίδια ώρα. Αν αυτό συνέβαινε, θα έβλεπε κανείς τη διαφορά των δύο πρωτοπόρων: περισσότερο έμοιαζε να είναι ο Ολυμπιακός αυτός που κυνηγάει τον ΠΑΟΚ, παρά το αντίθετο! Γράφει ο Αντώνης Καρπετόπουλος

Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός στο πρώτο ημίχρονο κι ο Μίτσελ στην ανάπαυλα τα είχε με θεούς και δαίμονες! Ο Ισπανός διόρθωσε την αρχική, λάθος ενδεκάδα του με την είσοδο του Ολαϊτάν αντί του ανέτοιμου Μήτρογλου και με την προσθήκη του Φουστέρ αντί του Βάις κι ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε. Ο Ολαϊτάν ήταν ο καλύτερος του γηπέδου στο β' ημίχρονο κι άνοιξε το σκορ, κι αργότερα η Τρίτη αλλαγή του Ισπανού, ο Τσόρι, που μπήκε αντί του ορεξάτου Σαβιόλα, έδωσε στον Χολέμπας τη δυνατότητα να ολοκληρώσει την επαγγελματική νίκη με 2-0. Στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον ψυχωμένο Πανιώνιο κι ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 1-0: ο Αραβίδης έπιασε στον ύπνο και τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, αλλά νομίζω και τον επόπτη που έκρινε λανθασμένα ότι δεν ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε, έφτιαξε ευκαιρίες, έπεσε πάνω στον φορμαρισμένο Ανέστη, είδε τον Αθανασιάδη να σημαδεύει το δοκάρι, αλλά γενικά η εντύπωση που δημιουργούσε ήταν ότι δεν καίγεται και για τη νίκη! Όχι τυχαία μετά το 70' κι αφού ο Λάζνικ έκανε το 2-0, η απόδοσή του άρχισε να πέφτει και δεν υπήρχε όρεξη ούτε για πίεση από στημένες φάσεις, τακτική που γνωρίζει. Στο ναυάγιο του «Δικεφάλου» βοήθησε και ο Στέφενς: η απόφασή του να χρησιμοποιήσει τον Μάρτενς, που είχε κάνει μόνο μια προπόνηση με την ομάδα, ήταν ένα δώρο στον Πανιώνιο, που με 5 αμυντικούς και 2 κόφτες κράτησε μια νίκη τεράστια!

Ο Ατρόμητος δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ, γιατί δεν κέρδισε τον Άρη: ο Διούδης σταμάτησε τον Παπαδόπουλο και τον Καραμάνο κι ο Παράσχος άργησε να βάλει τον Ναπολεόνι. Τους Περιστεριώτες πλησίασαν ο ΠΑΟ, που ξαναείδε τον Μπεργκ σε καλή κατάσταση να σκοράρει και να μοιράζει γκολ στη Βέροια περνώντας με το επιβλητικό 1-3, κι ο Αστέρας που «άλωσε» τη Ριζούπολη με γκολ του Λούι στις καθυστερήσεις. Η τετράδα των πλέι οφ μπορεί να σπάσει μόνο αν συνεχίσει να καταπλήσσει ο Παναιτωλικός: με ηγέτη τον Θεοδωρίδη κέρδισε το φορμαρισμένο Πανθρακικό και πέρασε έκτος, αφού η Ξάνθη απλώς γλίτωσε την ήττα από τον Εργοτέλη με γκολ του Γούτα στο 95'. Η ομάδα του Μάουρερ μπορεί να κάνει κάνα λάθος παραπάνω στην άμυνα, αλλά σκοράρει όσο λίγες και γυρίζει ματς ακόμα κι αν χάνει με 2-0 -συνέβη για δεύτερη φορά φέτος.

Η νίκη της αγωνιστικής ήταν αυτή της Καλλονής φυσικά, που πέρασε με ανατροπή από τα Γιάννενα. Η διαφορά των δύο ήταν απλή. Η μια ζει με ενθουσιασμό το περιπετειώδες πρωτάθλημα που κάνει, η άλλη νοσταλγεί το περσινό. Ο ψύχραιμος Τσιώλης έμπλεξε…...

Πηγή: sday.gr