Το παιχνίδι είχε πολύ χαμηλό σκορ και ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη λόγω του ότι είχαν περισσότερες λύσεις ως ομάδα.

Το Περιστέρι άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τους Ρόμπι και Γιαννόπουλο να κάνουν πάρτι προηγήθηκε με 15-4 στο 7'. Από τους φιλοξενούμενους, ο Ζάρας προσπαθούσε στην επίθεση, αλλά δεν ήταν αρκετό. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη ήταν να μειώσουν σε 22-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κώστας Χαραλαμπίδης και ο Φλάουερς έδωσαν βοήθειες στον Ζάρα και έτσι ο ΚΑΟΔ άρχισε να μαζεύει τη διαφορά. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 27-20 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 33-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός παρέμεινε εξίσου...χαμηλός. Οι δύο ομάδες σκόραραν ανά δίλεπτο. Το Περιστέρι με τον Γιαννόπουλο και τον Σκοτ και ο ΚΑΟΔ με τον Κώστα Χαραλαμπίδη, τον Ζάρα και τον Φλάουερς. Ο έμπειρος γκαρντ της ομάδας του Γιώργου Καλαφατάκη με τρίποντο έκανε το 55-50 στο 34'. Το Περιστέρι, όμως, με τον Ρόμπι να...ξυπνάει, έκανε ένα σερί 11-0 μέσα σε δύο λεπτά και πέρασε μπροστά (61-55), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στα τελευταία λεπτά το Περιστέρι είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ήταν εύστοχο στις βολές και πήρε τη νίκη με 73-65.

Δεκάλεπτα: 22-12, 31-33, 50-50, 73-65

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7, Καυκής, Πούλκο 3 (1), Γιαννόπουλος 11 (3τριπ, 4ριμπ), Μανωλόπουλος 8, Σκοτ 12 (4/8τριπ, 6ριμπ), Πέτρουλας 3 (1τριπ, 7ριμπ, 5λαθ), Ρόμπι 22 (1), Ζίμιτς, Μότσνικ 7 (4λαθ).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 2, Καρύδας 7 (1), Χαραλαμπίδης 21 (1, 5λαθ), Αθηναίου, Μίτσελ, Τσούμας, Κιτσιούλης, Τσέρανιτς 7, Ζάρας 13 (2), Φλάουερς 15 (7ριμπ)

*Διαιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Μαγκλογιάννης

Πηγή: gazzetta.gr